Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Biskup u Typów

Dwa dni przed ogłoszeniem nominacji na arcybiskupa łódzkiego bp Grzegorz Ryś spędził wieczór w Rybniku. I zadawał się tam z... Ciemnymi Typami.

Ciemne Typy zeszły się na Mszę św., której biskup Grzegorz Ryś przewodniczył 12 września w gotyckim kościółku akademickim w Rybniku. To grupa przyjaciół, którzy chodzą razem po górach i wzajemnie się za siebie modlą. Towarzystwa Ciemnych Typów powstają na całym świecie na wzór pierwszego z nich, które założył we Włoszech w latach 20. XX wieku błogosławiony Pier Giorgio Fra- ssati. On sam i jego przyjaciele wspinali się po Alpach. – To, że lubicie razem po górach chodzić, jeszcze nie zrobi z was Kościoła – powiedział Ciemnym Typom w Rybniku biskup Ryś. – Może pomóc, na pewno nie zaszkodzi. Ale ostatecznie nie zrobi z was to Kościoła. Uczyni to tylko działanie Ducha Świętego – kontynuował.

Ciemnych Typów z Towarzystwa założonego przez ks. Krzysztofa Nowrota, duszpasterza akademickiego z Rybnika, jest aż... tysiąc! – To już jest całkiem niezły tłum – mówił w homilii bp Ryś. Zauważył, że na początku Ewangelii, odczytanej chwilę wcześniej, też pojawia się „tłum”, do którego przemawia Jezus. W tym czasie przychodzą krewni Mesjasza i stojąc „na zewnątrz”, każą go wywołać. Jezus jednak wskazuje na słuchających Go uczniów: „Oto moja matka i moi bracia”. Ten fragment kończy się zdaniem: „Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. Niektórzy z czytelników Ewangelii myślą, że Jezus mógłby się lepiej zachować wobec krewnych… Tymczasem ten fragment wcale nie dotyczy relacji Jezusa z matką i kuzynami. – To jest Ewangelia o tym, jak tłum staje się rodziną. To jest Ewangelia, która ma tu się wydarzyć. Niech was będzie za trzy lata 5 tysięcy, ale na pewno nie chodzi o to, żebyście byli tłumem. Chodzi o to, żebyście byli rodziną – powiedział Ciemnym Typom biskup Ryś. Wyjaśnił im, że krewnym dla Jezusa jest nie ten, kto jest z nim fizycznie spokrewniony, ale ten, kto pełni wolę Bożą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy