Do Kazachstanu przyjechał 11 lat temu. Od 6 lipca 2009 do 12 września 2015 r. ks. Rafał Lar był odpowiedzialny za budowę kościoła Matki Bożej Królowej Rodzin w Szczucińsku. Teraz został kustoszem utworzonego tam sanktuarium.
Świątynia leży na terenie parafii św. Abrahama w Szczucińsku. Kapłan posługuje tam od 7 stycznia 2007 r. Od razu zastrzega, że to nie błąd, że kościół i parafia mają dwa zupełnie inne wezwania. – Dzisiaj widzimy, że nasi patronowie mają wiele wspólnego. I Abraham, i Maryja są wzorem całkowitego zaufania Bogu – tłumaczy.
Maryi na imieniny
Sanktuarium MB Królowej Rodzin w Szczucińsku zostało ustanowione 12 września 2017 r. Decyzję tę ogłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W liturgii Kościoła obchodzimy wtedy imieniny Maryi, archidiecezja katowicka przeżywa uroczystość MB Piekarskiej, a w Kościele kazachskim obchodzone jest Święto Rodziny. Przypada ono w 2. niedzielę września. – Jak widać, to nie jest przypadkowa data – podkreśla ks. Lar.
– Wyrażam nadzieję, że w przyszłym roku abp Tomasz Peta [ordynariusz archidiecezji Astana – przyp. red.] przybędzie do Piekar, aby razem z nami prosić Maryję o Jej skuteczne orędownictwo w sprawach rodzinnych i społecznych – powiedział w homilii abp Wiktor Skworc. – Tu, w Szczucińsku, Maryja jako Królowa Rodzin będzie dla was punktem orientacyjnym – zwrócił się do uczestników liturgii. – Punktem odniesienia w zmaganiach o takie wartości jak zachowanie małżeńskiej przysięgi (...), troski o każde poczęte i urodzone życie oraz o to, by każde małżeństwo i rodzina stawały się domowym Kościołem, w którym każde dziecko nauczy się dwóch podstawowych relacji: odniesień do Boga i do drugiego człowieka, do bliźniego – kontynuował kaznodzieja.
Nowe kręgi
Współpraca na polu duszpasterstwa rodzin między archidiecezjami katowicką i astańską rozpoczęła się kilka lat temu. W przyparafialnym domu rekolekcyjnym „Fides et Ratio” już pięciokrotnie odbyły się rekolekcje Domowego Kościoła. Wszystko dzięki zaangażowaniu rodzin należących do Ruchu Światło–Życie naszej archidiecezji. Średnio w jednym turnusie rekolekcji bierze udział ok. 10 rodzin. W ciągu roku praca formacyjna prowadzona jest w pięciu parafiach archidiecezji. Ale wciąż brakuje animatorów. Między innymi dlatego przed ustanowieniem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Szczucińsku odbyło się spotkanie formacyjne dla księży i sióstr zakonnych poświęcone duszpasterstwu rodzin. – Ufam, że zaowocuje ono powstaniem nowych kręgów oraz fachową posługą animatorów i moderatorów – mówi ks. Lar. – Do tej pory rolę tę pełnili często kapłani lub siostry zakonne – dodaje. Z
a pracę duszpasterską polskim misjonarzom, wśród których posługuje również pochodzący z Jastrzębia-Zdroju ks. Rafał Dąbrowski, abp Wiktor Skworc dziękował w kazachskim Atyrau. – Jesteście piękną twarzą Kościoła polskiego – usłyszeli kapłani. Wcześniej, jeszcze w Szczucińsku, metropolita katowicki wyraził radość, że kapłan archidiecezji katowickiej – ks. Rafał Lar – mógł być narzędziem materialnego i duchowego budowania tego sanktuarium.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się