Pokonują trasę z Katowic do Warszawy, do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Po pierwszym dniu nocowali w Sielpi koło Końskich. Drugiego dnia wybiegli w kierunku Drzewicy. Potem, przez Odrzywół, dotarli do Nowego Miasta. Tu, na Pilicy, przekroczyli granicę diecezji radomskiej. Dziś po południu będą u celu w Warszawie.
Sztafeta biegowa w zamyśle organizatorów ma upamiętnić bł. ks. Jerzego Popiełuszkę oraz 9 górników z kopalni "Wujek", którzy na początku stanu wojennego zginęli od milicyjnych kul.
Start, po Mszy św. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odbył się przy Krzyżu-Pomniku dedykowanym poległym w kopalni "Wujek", a zakończy się wspólną modlitwą w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie duszpasterzował ks. Popiełuszko i gdzie znajduje się jego grób. Do wyznaczonego celu przybiegną w 70. rocznicę urodzin kapłana męczennika.
Cała trasa liczy 320 km. Pierwszego dnia pokonali 230 km. Trasa drugiego dnia liczy 90 km. Całość przebiega techniką biegu rozstawnego, czyli sztafety, na której biegacze pokonują określone odcinki.
Pomysłodawcą biegu jest Marian Gruszka, emerytowany górnik z Knurowa, biegacz, uczestnik maratonów i sztafet m.in. w Fatimie i w Rzymie. M. Gruszka organizuje także pielgrzymki biegowe do Piekar Śląskich.
Organizatorami tegorocznego biegu są: Stowarzyszenie "Moja Gmina, Nasz Powiat" z Knurowa, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 Grudnia 1981 r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ Solidarność.
Ks. Jerzy Popiełuszko od 1980 roku był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne Msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i społeczne, mówił o wolności i godności człowieka. Był nękany i inwigilowany przez SB i MO. Kapłan został zamordowany 19 października 1984 r., gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił Mszę św. dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
Odcinek tuż za Drzewicą. Bieg rozstawny to samotna walka ze zmęczeniem
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość