Nowy numer 45/2018 Archiwum

Przyjąć wezwanie Maryi

– Orędzie z Fatimy przypomina, że nie można angażować się w sprawy człowieka, nie płacąc za to ceny – mówił do członków oazy abp Wiktor Skworc.

Młodzież, Domowy Kościół i duchowni spotkali się w niedzielę 3 września w katowickiej katedrze na Dniu Wspólnoty Ruchu Światło–Życie. Mszy przewodniczył metropolita katowicki. W homilii nawiązał do hasła tegorocznego roku formacyjnego „Sługa Niepokalanej”. Zwrócił uwagę, że nawiązuje on do dwóch ważnych dla Ruchu postaci: Maryi oraz ks. Franciszka Blachnickiego. – Niepokalana przychodzi do nas w roku 100. rocznicy objawień fatimskich ze swoim orędziem przekazanym trójce fatimskich dzieci. Sługa Boży Franciszek w roku 1982 napisał List z Fatimy, a w nim, zastrzegając się, iż ma poczucie proporcji, połączył Krościenko i Fatimę, uznając, że Krościenko jest również dla wielu, dzięki charyzmatowi spotkania »z Chrystusem w Duchu Świętym przez Niepokalaną«, miejscem drogim i świętym, jak Fatima – mówił w homilii abp Skworc. Odnosząc się do Maryi, wyraził nadzieję, że „spotkanie z Niepokalaną w Jej fatimskim orędziu da wzrost pobożności”.

– Chcemy wszyscy przyjąć do serca wezwanie Maryi: odmawiajcie codziennie Różaniec, czyńcie pokutę, ofiarowujcie swoje cierpienie jako zadośćuczynienie za grzechy i jako prośbę o nawrócenie grzeszników – dodał. Zebranym w katedrze młodym i rodzinom duchowny wyjaśniał znaczenie pokuty jako praktyki nierozłącznie związanej z modlitwą. – Bardzo wielu ludzi nie akceptuje, nie przyjmuje tego słowa. Przyjęcie postawy pokutnej wiąże się bowiem z uznaniem własnej słabości, z gotowością przyznania, że zgrzeszyliśmy przeciw Bogu i bliźniemu! – tłumaczył. Podkreślił też, że „pokuta to oczyszczenie, ale również gotowość do ponoszenia ofiar i przyjmowania cierpienia”. – Orędzie z Fatimy przypomina nam, że nie można angażować się w sprawy człowieka, nie płacąc za to ceny, która ostatecznie wpisuje się w cenę, jaką za nasze zbawienie zapłacił Boży Syn na drzewie krzyża – mówił kaznodzieja. Po Eucharystii zostały rozdane dekrety dla nowych moderatorów rejonowych Ruchu Światło–Życie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy