Nowy numer 29/2021 Archiwum

Trwa pierwsza sesja zgromadzenia Metropolii

Prowadzi ją najstarszy z włodarzy miast, wchodzących w skład Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wójt Gierałtowic Joachim Bargiel. AKTUALIZACJA 2.

Bierze w niej udział 41 delegatów miejscowości, które weszły w skład Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na początku obrad prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski z PO zgłosił wniosek o uzupełnienie ich porządku o wybór przewodniczącego oraz zarządu Metropolii.

Ten punkt został przegłosowany. Za było 25 gmin, przeciwko - 13 gmin.

Oznacza to, że przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma zostać wybrany już dzisiaj. Prawdopodobnie będzie to sprzyjać wyborowi kandydata bliskiemu rządzącej w województwie koalicji PO-PSL-SLD-RAŚ. Reprezentujący inną opcję - jak można przypuszczać, bliższą rządowi - prezydent Katowic Marcin Krupa zabiegał, żeby wybór odbył się później.

AKTUALIZACJA: Odbyło się pierwsze głosowanie tajne w sprawie wyboru przewodniczącego zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jedynym zgłoszonym kandydatem był prezydent Katowic Marcin Krupa. Nie uzyskał on jednak wymaganej podwójnej większości głosów (za jego kandydaturą głosowały 22 gminy, przeciw 5, wstrzymało się 14 gmin). W związku z tym zgromadzenie będzie głosowało ponownie nad wyborem swojego przewodniczącego.

AKTUALIZACJA 2: Zwrot akcji: po półgodzinnej przerwie przewodniczący pierwszej sesji zgromadzenia Joachim Bargiel ogłosił kolejną przerwę w obradach - dwutygodniową. Potrwa ona do 12 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama