Nowy numer 37/2021 Archiwum

Podaruj rekolekcje

Znalezienie idealnego prezentu nie jest łatwym zadaniem. Jest jednak coś, czego każdy z nas potrzebuje, nawet jeśli nie chce się do tego przyznać – odnowa duchowa. Ale jak można podarować coś, co jest nienamacalne? Propozycja nadchodzi z Brennej.

Chodzi o rekolekcje w Ośrodku Spotkań i Formacji im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Brennej. Pierwsze wzmianki o nowym pomyśle księdza Tomasza Wojtala, nowego dyrektora domu, pojawiły się na początku sierpnia pod postacią facebookowych postów. Przedstawiają one nietypową propozycję, głoszącą: podaruj rekolekcje! To akcja organizowana przez ośrodek, która ma zachęcić chrześcijan do odnowienia swojej relacji z Bogiem wśród górskich krajobrazów.

- Pomysł zrodził się spontanicznie, gdy poszukiwaliśmy oryginalnego prezentu. Obecnie panuje moda na różnego rodzaju bony czy karnety na wycieczki. Chcieliśmy zareklamować nasz ośrodek i jednocześnie pokazać, że rekolekcje też mogą być materiałem na podarunek – mówił ksiądz Wojtal.

A czy można znaleźć lepszy prezent niż wyjazd do malowniczego domu rekolekcyjnego w Brennej? Jest to obiekt usytuowany w pięknym Beskidzie Śląskim, gdzie nietrudno połączyć aktywność fizyczną z odnową duchową, a o to właśnie chodzi organizatorom.

W ofercie podarunkowej znajdują się dwa pakiety. Rekolekcje „Porządki życia duchowego – o Eucharystii, spowiedzi i modlitwie” odbywają się w dniach 11-14 września i dedykowane są przede wszystkim seniorom. Natomiast w dniach 25-28 września organizatorzy zapraszają małżeństwa na rekolekcje „I ślubuję ci, czyli o przysiędze małżeńskiej w codzienności”.

Czego uczestnicy mogą się spodziewać? – Codzienna Eucharystia, spotkania tematyczne, czas wolny, aby odpocząć i rozsmakować się w beskidzkim krajobrazie oraz atrakcje związane z poszczególnymi tematami i turnusami, np. dla małżonków odbędzie się Msza święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich oraz kolacja przy świecach – wyjaśnia ksiądz Wojtal. Zróżnicowany plan sprawia, że rekolekcje już cieszą się popularnością wśród wiernych. – Kilka par małżeńskich już się zgłosiło, wiele osób dzwoni i pyta, czy można przyjechać z dziećmi. Choć tego nie planowaliśmy, nasunęło to pewien pomysł i będziemy prawdopodobnie organizować rekolekcje również dla rodzin.

Jest to tylko część wiosennych propozycji ośrodka. W ramach programu „Liczy się forma(cja)” organizatorzy chcą się skupić nie tylko na duchowych przeżyciach, lecz także na poznawaniu „człowieka jako całości”, naukach społecznych i aktywności fizycznej. Z kolei podczas warsztatów „W zdrowym ciele – zdrowy duch” uczestnicy spotkają się z panią dietetyk, która poprowadzi zajęcia ze sztuki zdrowego żywienia.

Planowane są też inne weekendowe rekolekcje tematyczne, a także turnusy w ramach ferii zimowych. To właśnie one mogą przyciągnąć najwięcej młodych. - Będziemy chcieli współpracować z duszpasterzami młodzieży, zapraszać ich tutaj. Może dzięki temu grupy, które działają przy parafiach, również będą przyjeżdżały. Młodszych chrześcijan będziemy zapraszać raczej pod opieką dorosłych.

Teraz pozostaje nam czekać na dokładne informacje o zimowych i wiosennych rekolekcjach oraz na kolejne propozycje ośrodka. Szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu i stronie internetowej domu rekolekcyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama