Nowy numer 29/2021 Archiwum

Pomogły restrukturyzacja i... wzrost cen

Polska Grupa Górnicza jest na plusie. W pierwszym półroczu 2017 roku wypracowała 8 mln złotych zysku netto.

– To wynik lepszy, niż zakładaliśmy. Ambicje mamy większe, ale pamiętajmy, że rok temu mieliśmy ponad miliard złotych straty! – mówił 23 sierpnia dziennikarzom Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Wyniki pokazują, że pod względem finansowym lepiej radzi sobie „macierzysta” część PGG, czyli te kopalnie, które spółka przejęła w zeszłym roku po Kompanii Węglowej. Przyniosły w ostatnim półroczu 83 mln zł zysku.

– W zeszłym roku w tej grupie z pięciu kopalń tylko jedna odnotowywała wynik dodatni. W tym roku, po pierwszym półroczu, cztery z nich odnotowują wyniki dodatnie, a jedynie kopalnia "Piast-Ziemowit" odnotowuje wynik ujemny – poinformował Andrzej Paniczek, wiceprezes PGG. – Już widzimy efekty restrukturyzacji w części macierzystej. Odnotowujemy ciągłą redukcję kosztów – skomentował.

Odwrotne proporcje panują w kopalniach, które PGG przejęła 1 kwietnia tego roku po Katowickim Holdingu Węglowym. Cztery z nich są wciąż na minusie, a zysk wypracowała tylko jedna – kopalnia "Wujek". W pierwszym półroczu 2017 r. tych pięć kopalń przyniosło w sumie 75 mln zł straty.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama