Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Święty Jacek wiedział, czym jest nowa ewangelizacja

Mszy św. w intencji archidiecezji katowickiej i instytucji, którym patronuje św. Jacek, przewodził abp Wiktor Skworc.

Kazanie w archikatedrze Chrystusa Króla w uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji, wygłosił o. Tomasz Golonka OP. Dominikanin jest proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

Właśnie do tego kaznodziejskiego zakonu należał dzisiejszy patron, św. Jacek Odrowąż, jedyny święty Polak przedstawiony na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra na Watykanie. W homilii o. Tomasz przyznał, że choć św. Jacek żył w XIII wieku, wiedział, czym jest nowa ewangelizacja.

Przypomniał, że pochodzący z Kamienia Śląskiego święty "głosił Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby".

Święty Jacek wiedział, czym jest nowa ewangelizacja   O. Tomasz Golonka OP Joanna Juroszek /Foto Gość - Jacek przede wszystkim jest znany jako cudotwórca - stwierdził dominikanin, mówiąc, że ten święty miał m.in. dar wskrzeszania ludzi. Dodał również, że św. Jacek był misjonarzem, wędrownym kaznodzieją oraz organizatorem klasztorów dominikańskich w Polsce.

Habit przyjął z rąk samego św. Dominika w Rzymie.

Święty Jacek jest głównym patronem archidiecezji katowickiej. Jest przedstawiany w habicie dominikanina, z monstrancją w jednej ręce i figurą Matki Bożej w drugiej.

Ojciec Tomasz w kazaniu mówił także o założeniach nowej ewangelizacji. Cytując uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej, powiedział: "Nakaz głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom jest pierwszorzędnym i naturalnym posłannictwem Kościoła".

Dalej, wciąż cytując synodalne uchwały, mówił, że ewangelizacja musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.

Dominikanin stwierdził również, że propagatorem nowej ewangelizacji jest sam Jezus Chrystus.

Misję Syna Bożego zestawił z Jego bezpośrednim poprzednikiem, św. Janem Chrzcicielem. Wokół Jana gromadziły się tłumy - Jezus także gromadził rzesze ludzi, ale sam wychodził do każdego człowieka. 

Dalej mówił, że Jan wzywał do nawrócenia, a Jezus mówił: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Przede wszystkim był więc głosicielem Dobrej Nowiny. Na koniec wyjaśnił, że św. Jan gromadził wokół siebie uczniów, a Jezus wybierał uczniów po to, by wysłać ich dalej.

Dominikanin, cytując św. Jacka, mówił, że ziarno pozostawione w spichlerzu, pleśnieje. Ziarno rzucone w ziemię przez Jezusa - wydaje plony.

Mszy św. w archikatedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim modlili się m.in. abp senior Damian Zimoń, bp Adam Wodarczyk oraz kapłani pracujący w kurii katowickiej i instytucjach, którym patronuje św. Jacek.

Tego dnia abp Skworc ogłosił też laureatkę nagrody Lux ex Silesia. Jest nią prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Święty Jacek wiedział, czym jest nowa ewangelizacja   Relikwie św. Jacka Joanna Juroszek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy