Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wiemy, kto otrzyma Lux ex Silesia

Tegoroczną laureatką nagrody metropolity katowickiego jest prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Wyróżnienie Lux ex Silesia, Światło ze Śląska, otrzyma podczas Eucharystii inaugurującej rok akademicki w katowickiej archikatedrze.

Laureatkę nagrody w uroczystość św. Jacka w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach ogłosił abp Wiktor Skworc.

Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, literaturoznawcą i profesorem zwyczajnym. Naukowo zajmuje się analizą gatunków literackich. Bada również losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem w okresie II wojny światowej oraz okupacji.

- Przez to wyróżnienie chcemy Pani Profesor podziękować za tyle dobra na rzecz Górnego Śląska. Chcemy m.in. podziękować za wielokrotnie wznawianą i rozwijaną książkę "Tajemnicze ogrody: rozprawy i szkice z literatury dla dzieci i młodzieży"  - mówił abp Wiktor Skworc.

Nagroda jest także wyróżnieniem dla całego Uniwersytetu Śląskiego, który w przyszłym roku obchodzi swoje 50-lecie.

"Lux ex Silesia" to nagroda przyznawana od 1994 r. przez arcybiskupa katowickiego. Dostają ją osoby wnoszące trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Laureaci nagrody w swojej działalności naukowej lub artystycznej kierują się wysokimi wartościami moralnymi. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymał prof. Jan Miodek.

Wcześniej nagrodę dostali m.in. Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, abp Szczepan Wesoły, ks. Wincenty Myszor, Franciszek Pieczka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama