Nowy numer 45/2018 Archiwum

Dachowce dają miód

Ponad 20 tys. pszczół trafiło do... centrum Katowic. Sześć uli stanęło w sierpniu na dachu Wydziału Prawa UŚ.

Jak pszczoły sobie poradzą wśród betonu? Jak nieboraczki zniosą spaliny, unoszące się nad tkwiącymi w korkach samochodami...? Otóż właśnie to będzie przedmiotem obserwacji.

Co ciekawe, to już druga pasieka w centrum Katowic. Pierwsza stoi od 2016 r. na dachu budynku Unileveru przy ul. Chorzowskiej.

Nektar pod muzeum

Na dachach gmachów największych miast świata pszczoły zaczynają już dzisiaj występować powszechnie, prawie jak gołębie lub koty... To efekt swoistej mody.

Setki uli można zobaczyć na dachach Nowego Jorku, Londynu, Toronto czy Johannesburga. W Polsce miejskie pasieki są już w centrum Warszawy, m.in. na dachu Pałacu Kultury, oraz w Krakowie, Lublinie, Toruniu, Poznaniu czy Wrocławiu.

Ustawienie uli na dachu Wydziału Prawa w Katowicach jest jednak czymś więcej niż wpisaniem się w modę: to przedsięwzięcie naukowe.

– Obserwujemy, że pszczoły dzisiaj giną, a ponadto istnieje światowy trend przenoszenia pszczół z terenów wiejskich do miast. Ciekawe, jak one znoszą te nowe, miejskie warunki. Chcemy to sprawdzić – wyjaśnia mgr Agata Bednarek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy