Nowy numer 45/2018 Archiwum

Niezastąpione

Jeżeli rodzinność jest istotną cechą Śląska, to także dlatego, że nadal dla wielu kobiet „jedynym zawodem” jest bycie matką i żoną.

W tradycyjnych rodzinach robotniczych na Śląsku – najczęściej górniczych – kobiecie przypisywano zwykle trzy domeny: Kirche, Küche, Kinder (Kościół, kuchnia, dzieci). Jako wierne żony i kochające matki oddane całkowicie swojej rodzinie nie podejmowały pracy zarobkowej. Na co dzień to właśnie one, o wiele bardziej niż mężczyźni, troszczyły się o wychowanie dzieci, zajmowały się prowadzeniem gospodarstwa domowego – dostosowanego do rytmu pracy wielozmianowej męża – i dbały o ducha wiary w rodzinie. Mało?

Decyduje matka

Spójrzmy na chwilę wstecz. Niemal aż do II wojny światowej, a może i dłużej, górnicy na Górnym Śląsku stanowili specyficzną społeczność zespoloną silnymi więziami nie tylko zawodowymi. Często synowie podążali śladami ojca, rozpoczynając w młodym wieku pracę na dole. Kobieta pozostawała najczęściej w domu. Na Górnym Śląsku zmieniło się dziś wiele. Nie tylko w górnictwie. Żyjemy już w społeczeństwie postindustrialnym. Ale – chyba… – nie postchrześcijańskim. Między innymi dzięki kobietom.

O ich roli w Kościele, rodzinie i społeczeństwie nieprzerwanie przypominają śląscy biskupi. Wiele razy, zwłaszcza w Piekarach, wskazywali na to, jak wielki wpływ żony i matki mają na kształt rodziny i odnowę moralną społeczeństwa. Na kalwaryjskim wzgórzu nierzadko padały słowa, że „na Śląsku życie rodzinne jest w wielkiej cenie, a rodzina jest świętością”. Że śląską tradycją jest to, że o atmosferze domu rodzinnego decyduje matka. Że „w rodzinie, w obecności matki i ojca, przy ich mądrym współdziałaniu, dokonuje się przygotowanie dziecka do pełnienia ról społecznych”. Słowa te zostały wypowiedziane już po roku 1989. Jeżeli więc rodzinność jest istotną cechą Śląska, to także dlatego, że nadal dla wielu kobiet „jedynym zawodem jest bycie matką i żoną” – mówił przed laty abp Damian Zimoń. Bo mimo przemian kulturalnych i obyczajowych rodzina na Śląsku nie musi się wstydzić swych tradycji. Wypracowanych przez wieki wartości zagubić nie wolno. „Rodzice, a zwłaszcza matki, niech przechowują nasze dobre, katolickie tradycje rodzinne” – apelował były metropolita katowicki. Jedną z takich wartości są m.in. wielodzietne rodziny. To wierutne kłamstwo, że z reguły są one patologiczne i skazane na pomoc socjalną. Te słowa też katowiccy biskupi kierowali do kobiet. I nie tylko do nich.

Idzie nowe?

A jakie są fakty? W rodzinach na Śląsku nie rodzi się już tyle dzieci co kiedyś. Wielodzietność nie jest już domeną naszych rodzin. W 2016 roku na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15–49) mieszkającą na terenie województwa śląskiego przypadło 1,3 dziecka. Stanowczo za mało. Spada też liczba zawieranych małżeństw.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy