Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zmarł ks. Eligiusz Woszek

Miał 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 12 sierpnia w kościele Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju-Ruptawie.

O 9.30 - modlitwa różańcowa, o 10.00 - Msza święta pogrzebowa. Śp. ks. Woszek był emerytowanym duszpasterzem w diecezji Fulda w Niemczech. Kapłanem był 63 lata.

Urodził się 16 listopada 1930 r. w Katowicach-Janowie jako młodszy z dwóch synów Augustyna, pracownika umysłowego Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych - Wydział Kolei Wąskotorowych w Bytomiu oraz Kunegundy z d. Gruszka. Ochrzczony został w kościele świętej Anny w Katowicach-Janowie 27 listopada 1930 r.

W 1937 r. rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Podczas okupacji kontynuował naukę w szkole niemieckiej, by po zakończeniu wojny rozpocząć naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Katowicach. Od 1948 r. był uczniem Państwowych Zakładów Kształcenia Handlowego, gdzie w 1950 r. złożył egzamin dojrzałości. Tego samego roku rozpoczął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święceń diakonatu dzielił mu w Krakowie bp Franciszek Jop 3 kwietnia 1955 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Katowicach 5 czerwca 1955 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

Po wakacyjnym zastępstwie w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach (wówczas Stalinogród) pełnił posługę wikariusza w parafiach: Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (do 1958), Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (do 1959), św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach (do 1963), św. Pawła Apostoła w Zabrzu – Pawłowie (do 1965), św. Jana Chrzciciela w Tychach (do 1969) oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła  w Tarnowskich Górach, gdzie pełnił również funkcję duszpasterza akademickiego.

W sierpniu 1970 r. został mianowany proboszczem koścaioła filialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bukowie. W 1975 r. objął urząd proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Wełnowcu. W 1980 r. został mianowany adiutorem, a 1981 r. proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębie-Zdroju - Ruptawie.

W 1985 r. zwrócił się z prośbą o zgodę na podjęcie posługi duszpasterskiej w ówczesnej Republice Federalnej Niemiec. Z dniem 14 sierpnia 1987 r. został zwolniony z urzędu proboszcza Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębie-Zdroju-Ruptawie oraz z posługi w diecezji katowickiej i rozpoczął posługę duszpasterską  w diecezji Fulda. W 1993 rozpoczął starania o inkardynowanie do diecezji Fulda i z dniem 1 kwietnia 1994 został ekskardynowany z archidiecezji katowickiej.

W 1999 r. powrócił do macierzystej diecezji i zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach.

Zmarł 9 sierpnia 2017 r. w Rabce. Pochowany zostanie 12 sierpnia na cmentarzu parafii Niepokalanego Serca Maryi w Jastrzębiu-Zdroju-Ruptawie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama