Nowy numer 38/2023 Archiwum

Koncert organowy Kazimierza Salika, Katowice, 6 sierpnia

Katowice. W niedzielę 6 sierpnia o 19.00 w parafii pw. Świętej Rodziny w Katowicach-Brynowie (ul. Kossak Szczuckiej 24) odbędzie się recital organowy tegorocznego absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach Kazimierza Salika. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Muzyka Organowa u Świętej Rodziny”.

W programie:

Johann Pachelbel (1653–1706) – Aria sebaldina
Dietrich Buxtehude (1637–1707) – Passacaglia in d, BuxWV 161
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Przygrywki chorałowe ze zbioru Orgelbühlein:
– „O Lamm Gottes, unschuldig” BWV 618
– „O Mensch, bewein dein Sünde groß” BWV 622
– Preludium i fuga c-moll, BWV 546
Leon Boëllmann (1862–1897) – Suita gotycka, op. 25
I – Introdukcja
II – Menuet
III – Modlitwa do Matki Bożej
IV – Toccata

Kazimierz Salik urodził się w 1993 r. w Katowicach. W 2012 r. ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego. W czerwcu 2017 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na specjalności muzyka kościelna (klasa organów adiunkta dr. Krzysztofa Lukasa). Jako muzyk kościelny – organista posługuje od 2009 roku.

W swojej działalności liturgicznej współpracuje z: Kurią Metropolitarną w Katowicach, Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, Ośrodkiem Liturgicznym Ruchu Światło–Życie w Katowicach. W trakcie studiów organizował koncerty muzyki organowej, między innymi cykl koncertów w kościele Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Jego pasją jest budowa organów piszczałkowych, kompozycja, improwizacja i muzyka symfoniczna Antona Brucknera oraz Gustawa Mahlera. Brał udział w konkursach kompozytorskich: Musica Sacra Nova, I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w ramach Festiwalu „Fide et Amore” w Żorach oraz w Konkursie kompozytorskim na pieśń ku czci Matki Bożej Opolskiej, w którym jego „Aklamacja ku czci Matki Boskiej Opolskiej” zdobyła wyróżnienie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast