Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jak zawiązać purpurkę?

W Mysłowickim Ośrodku Kultury ruszył regionalny projekt pod hasłem: "Związani tradycją, czyli purpurka na Polkę - instrukcja obsługi".

Jest to projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. W jego ramach w kilku miastach Śląska - w Mysłowicach, Świętochłowicach, Piekarach i Chorzowie - przypomniana zostanie sztuka wiązania paradnej chusty noszonej do stroju śląskiego przez dorosłe kobiety.

Warsztaty z tego cyklu zapoczątkowały Mysłowice. Zajęcia poprowadził historyk i regionalista Tomasz Wrona.

Purpurka to chusta noszona przez mężatki do stroju śląskiego. To ważny, świąteczny i elegancki element stroju Ślązaczki.

Nie każdy jednak potrafi dokładnie purpurkę zawiązać. Jak ubierać chustę, uczył panie T. Wrona. Wśród obecnych na warsztatach byli członkowie zespołów śpiewaczych, Związku Górnośląskiego, osoby indywidualne. Pan Tomasz jest ogromnym pasjonatem lokalnego stroju ludowego i etnografii, działaczem społecznym i radnym miasta.

Rozpoczęty projekt ma charakter edukacyjny, popularyzatorski, promujący śląski strój i tradycje, integrujący i aktywizujący społeczności lokalne. Zakończenie całości warsztatów i wykładów przewidziane jest na 21 października.

Na podsumowanie projektu organizatorzy zaplanowali spotkanie z mistrzami tradycji, plener fotograficzny i pokaz materiałów filmowych w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama