Nowy numer 45/2018 Archiwum

Tarnogórzanie świętują wpis na listę UNESCO

Pokopalniane zabytki Tarnowskich Gór znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Mieszkańcy Tarnowskich Gór od rana wyczekiwali na Rynku na decyzję, oglądając na telebimie transmisję z krakowskich obrad. Kilkanaście minut po godz. 13-tej wybuchła eksplozja radości, kiedy wszyscy usłyszeli pozytywną decyzję.

 


Wniosek o wpis na listę, przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, dotyczył 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w Zbrosławicach i Bytomiu. Obejmował pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. Teraz jest to 15. polski obiekt na liście UNESCO.

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy