Nowy numer 23/2021 Archiwum

Konferencja "Rok 1922 na Górnym Śląsku - granice, administracja społeczeństwo" - Katowice, 14 czerwca

Katowice. Konferencja naukowa "Rok 1922 na Górnym Śląsku - granice, administracja społeczeństwo" odbędzie się 14 czerwca o 10.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro). Konferencja została zorganizowana z okazji 95. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej.

W latach 2018-2022 będziemy obchodzić okrągłe, setne rocznice wydarzeń związanych z odrodzeniem Państwa Polskiego. W lipcu 2017 roku mija kolejna, 95. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej. To dobry moment, aby przypomnieć i podsumować obecny stan wiedzy na temat problematyki pierwszych lat istnienia utworzonego w 1922 roku województwa śląskiego.

Konferencja koncentrować będzie się wokół kilku kluczowych problemów związanych z pierwszym okresem funkcjonowania województwa śląskiego. Jakie międzynarodowe i krajowe regulacje prawne, które uwarunkowały funkcjonowanie województwa śląskiego i wpłynęły na specyfikę tego regionu w stosunku do reszty obszaru II Rzeczypospolitej?

W tym kontekście ważne są też odpowiedzi na inne pytania. W jaki sposób nowo powstała granica zdeterminowała sytuację gospodarczą i życie mieszkańców regionu? Jak w tych warunkach przebiegała budowa polskiej administracji oraz tworzenie się życia politycznego?

Próby odpowiedzi na te pytania podejmą pracownicy naukowi od lat badających te zagadnienia, związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach oraz innymi instytucjami naszego regionu, jak też badacze niezależni.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama