Nowy numer 23/2021 Archiwum

Piekary w pigułce

Najnowsza publikacja Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach to zbiór mów społecznych biskupów katowickich. Jej autorami są ks. Arkadiusz Wuwer i Daniel Szlachta.

Publikacja “Caritas et iustitia in re socialis” [Miłość i sprawiedliwość w sprawach społecznych – red.] obejmuje nauczane biskupów katowickich w Piekarach Śląskich w latach 1966–2016.

Diagnozę życia społecznego na Górnym Śląsku, przed obliczem Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, stawiali kolejno trzej biskupi katowiccy – bp Herbert Bednorz (1966–1985), abp Damian Zimoń (1986–2011) i abp Wiktor Skworc (od 2012). Tutaj co roku uważnie odczytywali znaki czasu i szukali rozwiązań spraw społecznych w świetle katolickiej nauki społecznej Kościoła.

Inspiracją do zebrania w jednym tomie przemówień biskupów katowickich wygłaszanych podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w latach 1966–2016 i opa­trzenie ich krótkim komentarzem był II Synod Archidiecezji Katowickiej. „Celem poszukiwań było odnalezienie tekstów, ste­nogramów i nagrań przemówień oraz – w niektórych przypadkach – ich zrekonstruowanie i skomentowanie w przypisach” – czytamy we wstępie do publikacji. Brakuje jedynie kilku przemówień z okresu posługi bp. Bednorza z lat 1969, 1982 i 1984. Udało się za to dotrzeć do – wcześniej niepublikowanych jego przemówień – z lat 1964 i 1983.

Książkę zamyka aneks. Poszerza on „perspektywę piekarskich przesłań społecznych biskupów śląskich”. Znalazły się tam m.in. przemówienie Jana Pawła II wygłoszone w Katowicach w 1983 roku, artykuły bp. Herberta Bednorza, list abp. Damiana Zimonia na temat bezrobocia oraz homilie abp. Wiktora Skworca, wśród nich jedna wygłoszona podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar w roku 1999.

“Caritas et iustitia in re socialis. Przesłanie społecznie biskupów katowickich podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn do Piekar Śląskich (1966–2016)” to 17. pozycja z serii Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku. Jej redaktorem jest ks. prof. Jerzy Myszor.

Więcej na temat publikacji można znaleźć w katowickim dodatku „Gościa Niedzielnego” (nr 21 z 28 maja).

Piekary w pigułce  


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama