Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wzywam was jako misjonarzy

Podczas Godziny Młodzieżowej bp Moses Hamungole z Zambii przywołał przypowieść o bogatym młodzieńcu. – Co czynić, by osiągnąć życie wieczne? – zastanawiał się z młodymi.

– To pytanie wskazuje, że ludzie młodzi szukają głębszego sensu ludzkiego życia. Są oni jak pielgrzymi szukający swojej drogi, bo jeszcze nie dotarli do celu – mówił.

Zauważył, że młodzi w Afryce podobni są do młodych z Polski. Ciągle szukają szczęścia, chcą zaspokoić swoje pragnienia. – Ale tak naprawdę szukają oni prawdziwego sensu życia – zauważył. I pytał: "gdzie można do znaleźć"?

W tym kontekście odwołał się do znanych słów św. Augustyna, biskupa z Hippony – jednego z wielkich teologów afrykańskich: "uczyniłeś nas Panie dla siebie i niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie". – Młody człowiek tylko wtedy znajdzie spokój, kiedy odkryje znaczenie swego życia w Chrystusie – dodał.

Podkreślił, że to właśnie Kościół pełni ważną rolę w zaspokajaniu pragnień młodych: ukazywaniu im ewangelicznych wartości i drogi do Chrystusa.

Przypomniał też znaczenie misyjności Kościoła. Nie tylko w wymiarze ogólnym. – Dzisiaj chcę wezwać was, młodych, abyście zrozumieli wasze zobowiązanie i powołanie do bycia misjonarzami dla siebie nawzajem – apelował. Pan wzywa młodych "by byli świadkami Jego miłości dla sióstr i braci będących w potrzebie".

A co jeśli na Bożą miłość młodzi będą zamknięci? – Istnieje też takie niebezpieczeństwo, że jeśli młodzi ludzie nie otworzą swych serc i nie zaczną naśladować Chrystusa, odsuną się od Kościoła rozgoryczeni. Nadal będą spragnieni prawdziwego znaczenia ich życia. Będą głodni Chrystusa, bo tylko on może zaspokoić ich głód – wyjaśniał duchowny.

Zachęcał też młodzież do większego zaangażowania się w dzieła Kościoła. – Młodzi powinni uczestniczyć w życiu Kościoła tu i teraz – przekonywał bp Moses. Wskazał przy tym na konieczność formacji młodych ludzi. – Młodzi dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, muszą mieć młodych liderów, którzy będą im towarzyszyli.

Podziękował też młodzieży archidiecezji katowickiej za pomoc materialną i życzliwość dla wiernych z Parafii Mansasa w diecezji Kabwe w Zambii. – Wasze świadectwo i solidarność świadczą o waszym zaangażowaniu jako młodych misjonarzy – zaznaczył.

Zwrócił też uwagę na niebezpieczeństwo uleganiu materialistycznej koncepcji świata. Dlatego prosił o świadectwo. – Jesteśmy powołani, by być światłem świata i solą ziemi, by rozpraszać ciemności świata. Także w mediach społecznościowych. – Wzywam was jako misjonarzy do używania wszystkich nowoczesnych form środków przekazu jak: Facebook, Youtube i Twitter oraz tradycyjnych mediów, aby wskazywać innym właściwy kierunek życia – prosił.

Więcej o bp. Mosesie znajdziesz TUTAJ.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama