Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wspólnota dla małżonków z trudnościami

Śląski "Sychar" świętuje. 10 lat temu do żorskiego ogniska zaczęły pukać poranione małżeństwa, osoby samotne, po rozwodzie, w separacji. To wspólnota dla nich.

To właśnie w maju 2007 r. rozpoczęła w żorskiej parafii spotkania Wspólnota Wiernej Miłości Małżeńskiej „Sychar”. Założył ją Marek Płoneczko wraz z Andrzejem Szczepaniakiem, który kierował już warszawskim oddziałem wspólnoty.

Do żorskiego ogniska zaczęły pukać poranione małżeństwa, osoby samotne, po rozwodzie, w separacji. To wspólnota dla nich, ale także dla tych, którzy potrzebują umocnienia, by ich małżeńska relacja była wierna, stabilna. Te 10 lat to setki spotkań, rozmów, kilkadziesiąt rekolekcji.

Obecnie w archidiecezji katowickiej działają ogniska Wspólnoty w Żorach, Katowicach i Rydułtowach. Wszystkie działające za pozwoleniem Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach. Niedaleko jest jeszcze ognisko "Sychara" w Strumieniu w diecezji bielsko-żywieckiej. A już 4 czerwca powstanie kolejne ognisko w Tarnowskich Górach (diecezja gliwicka).

Spotkania żorskiego ogniska rozpoczynają się zawsze Koronką do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem w kościele. Następnie kontynuowane są w salce obok kościoła. Pierwszą część spotkania prowadzi psycholog, siostra Małgorzata Skonieczek SDS. O godzinie 18.00 Wspólnota udaje się na Mszę Świętą w intencji małżeństw w kryzysie. Po Eucharystii dalsza część spotkania w salkach. Opiekę duszpasterską sprawuje Ks. Henryk Skorupa – opiekun diecezjalny WTM Sychar.

Świętowanie jubileuszu żorskiego ogniska rozpocznie się 27 maja, w sobotę, o 15.00 przy parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, ul. Garncarska 16 w Żorach. Wspólnota zaprasza wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i pomocy, osoby samotne i małżeństwa. Nawet te, które się dobrze mają – zawsze może być lepiej!

Na pierwsze spotkanie zaprasza także nowe Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej w Tarnowskich Górach przy parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych (ul. Różana 2). W niedzielę 4 czerwca odbędzie się tam Msza Święta o 17.00, następnie spotkanie w salce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama