Nowy numer 25/2021 Archiwum

On wybielił nasze szaty przejdź do galerii

- Za waszą 25-letnią służbę, kapłańską miłość i wierność dziękuję - mówił w homilii srebrnym jubilatom abp Wiktor Skworc. Święcenia przyjęli oni z rąk abp. Damiana Zimonia 16 maja 1992 roku.

- Bracia! W sakralnej przestrzeni tej katedry wracacie dziś do dnia święceń prezbiteratu. Wtedy po raz pierwszy włożono na was kapłańskie szaty i po raz pierwszy przeżyliście w tym wieczerniku rzeczywistość ofiary Chrystusa - przypomniał. - Od 25 lat stajecie codziennie przy Chrystusowym ołtarzu, aby uobecniać Najświętszą Ofiarę. Stajecie ubrani w albę, stułę i ornat, które symbolizują nową, odświętną szatę daną wam przez Chrystusa w dniu święceń prezbiteratu - mówił.

Metropolita katowicki przypomniał bogatą biblijną symbolikę i znaczenie szat liturgicznych. Zaznaczył, że tylko Chrystus może "dać odświętne szaty łaski, uczynić godnymi przewodniczenia Jego uczcie, bycia na Jego służbie". - W momencie święceń Jezus wybielił nasze brudne szaty, oświecił prawdą nasze mroczne dusze - mówił abp Skworc. - Ubierając codziennie albę i stułę, winniśmy pamiętać, że On cierpiał również za mnie, za każdego z nas - dodał. - Czyńmy to świadomie i pamiętajmy, by wyrażały i mobilizowały one [szaty] naszą miłość do Boga i drugiego człowieka - apelował do kapłanów jubilatów.

Kaznodzieja zwrócił też uwagę na wartość modlitw, do których zachęca Kościół przy nakładaniu szat liturgicznych. Wskazał też na życie dzisiejszego patrona św. Andrzeja Boboli, który służył Chrystusowi aż po ofiarę z życia. O tę służbę w życiu kapłańskim prosił duchownych. - Im więcej służby w naszym życiu, tym mocniej nasza nowa kapłańska szata lśni - podkreślił. Srebrnym jubilatom dziękował zwłaszcza za ich posługę wobec chorych i ubogich, a także za różne formy głoszenia Ewangelii. - Niech Pan, którego spożywacie codziennie w Eucharystii, wybiela szaty waszego kapłańskiego życia - prosił.

Wspomniał też, że czasy, w których przyszło im pełnić kapłańską posługę, nie są łatwe. - Czasem, a może i częściej, chcielibyśmy powiedzieć Jezusowi: "Panie, Twoje jarzmo wcale nie jest lekkie. A wręcz w tym świecie bywa strasznie ciężkie". Lecz kiedy potem spoglądamy na Niego, który wszytko wziął na siebie, który sam doświadczył posłuszeństwa, słabości, bólu, wszelkich ciemności, nasze skargi milkną - dodał.

W gronie kapłanów wyświęconych przez abp. Zimonia 16 maja 1992 roku są m.in.: ks. dr hab. Antoni Bartoszek oraz ks. Marek Gancarczyk, dyrektor Instytutu Gość Media, i ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama