Nowy numer 24/2021 Archiwum

Poznam piosenkę po jednej nutce

Ponad 100 niepełnosprawnych intelektualnie z 20 placówek z całego województwa śląskiego rywalizowało w festiwalu "Pod kluczem" w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

W festiwalu udział wzięły osoby z województwa śląskiego, ze szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej z Mysłowic, Katowic, Sosnowca, Jaworzna, Będzina, Chorzowa, Rybnika, Dąbrowy Górniczej, Lędzin i Tychów.

Jury kierowało się w ocenie przede wszystkim ogólnymi wrażeniami artystycznymi, ale w tym festiwalu jeszcze ważniejsza jest radość osób, które w nim występują, dobra zabawa i chęć wystąpienia przed publicznością. Festiwal ma promować osoby niepełnosprawne na prawdziwej scenie muzycznej, pomóc im w budowaniu poczucia własnej wartości, przeciwdziałać ich dyskryminacji i odkrywać talenty muzyczne.

W festiwalu uczestniczą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i podopieczni warsztatów terapii zajęciowej. - Bardzo lubię śpiewać - mówi 22-letni Jakub Bednarczyk z Mysłowic, który porusza się na wózku. Brał udział już w piątej edycji festiwalu. - Nie wyobrażam sobie, żeby mnie tu zabrakło. Czekam na to cały rok. To moja pasja. Znam wiele piosenek i chciałbym kiedyś wystąpić w telewizji w programie „Jaka to melodia”, bo potrafię poznać piosenkę po jednej nutce nawet. To moje marzenie, muzykę kocham nad wszystko, mogę cały dzień słuchać i śpiewać w domu.

Jakub skończył edukację w mysłowickim zespole Szkół Specjalnych, a teraz jest podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy im. bł. Karoliny w Mysłowicach.

Organizatorem festiwalu jest mysłowicki Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka i nauczycielka Edyta Gryboś-Zabrzeńska. W tym roku impreza odbyła się po raz pierwszy pod patronatem żony prezydenta RP Agaty Dudy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama