Nowy numer 46/2018 Archiwum

Skąd się wziął zajączek wielkanocny?

Na Śląsku dzieci szukają prezentów zaraz po przebudzeniu, zwykle obok łóżka.

– Powinno się ich jednak szukać w ogrodzie, pod krzakami. Czasami umieszczano je w specjalnie zrobionych wcześniej gniazdach z drewna, tektury czy słomy – tłumaczy Marek Szołtysek. Wielkanocny zajączek nie jest żadną tradycją religijną. To świecki zwyczaj. Na Śląsk przedostał się w XIX wieku z Niemiec. Chodzi o dawną staroniemiecką, pogańską boginię wiosny, której symbolem były właśnie zające. To one ofiarowały w prezencie jajka, bo kury na wiosnę znosiły ich dużo. Ostara – bo tak miała na imię pogańska bogini – dała nazwę Wielkanocy w języku niemieckim: Ostern.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • nataliaj1
    16.03.2018 11:00

    Bardzo fajny artykuł :) Moje dzieci uwielbiają wielkanoc. Jak się budzą, mają karteczkę od zajączka obok łóżka z instrukcją gdzie szukać prezentów i słodkości :) Chociaż od słodyczy staramy się odchodzić, kupujemy więcej drobnych prezentów, typu jakieś książeczki, skakanki, śmieszne skarpetki itp. I jeden większy prezent. W tym roku córka dostanie takiego delifnka równoważnie https://www.dobrezabawki.com/produkt/delfin-rownowaznia

    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy