Nowy numer 15/2024 Archiwum

Strażacy pilnują Grobu Pańskiego

W obchody Świąt Wielkanocnych wpisuje się zwyczaj zaciągania wart przy symbolicznym Grobie Chrystusa. W rybnickiej parafii tradycję podtrzymują strażacy.

Już od 20 lat w parafii pw. św Floriana w Rybniku pielęgnowany jest jeden  z piękniejszych zwyczajów wielkanocnych.  Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. zaciągają warty przy symbolicznym Bożym Grobie. Tradycja wywodzi się ze średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem do Polski z Palestyny zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego zwanych także bożogrobcami. To właśnie bożogrobcy zapoczątkowali zwyczaj budowania Grobów Chrystusa w Wielkim Tygodniu i zaciągali przy nich straże.

Do rybnickich Orzepowic zwyczaj wprowadził prezes OSP Ignacy Dwornik wraz z naczelnikiem tej jednostki. - Przynieśliśmy tę tradycję z gór, a dokładnie z okolic Czańca, gdzie ma już może z 70 lat - opowiada prezes. Blisko 20 strażaków w galowych mundurach z halabardami zakupionymi przez parafian pełni honorową wartę od Wielkiego Piątku po południu do rezurekcji w niedzielę wielkanocną. Zmieniają się co pół godziny. - Na początku trudno było ten zwyczaj wprowadzić, obecnie tak głęboko się już zakorzenił, że ludzie nie wyobrażają sobie Triduum bez naszej warty honorowej. - Chcemy jak najdłużej tę tradycję podtrzymać, choć nie wiem, czy nam się to uda. My mamy już swoje lata, a młodzież albo tego nie czuje, albo od kościoła odchodzi - kończy Dwornik.

Strażacy pilnują Grobu Pańskiego   Rybnik, 15.04.2017. Strażacy z OSP Orzepowice pełnią honorową wartę przy Grobie Pańskim w parafii pw. św. Floriana Dominik Gajda /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy