Nowy numer 46/2018 Archiwum

Nie żyje ks. Józef Grela

Emerytowany proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie odszedł w 73. roku życia i 46. kapłaństwa.

Urodził się 17 lutego 1945 w Katowicach jako syn Jana i Marii z d. Steuer. Ochrzczony został w kościele Św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Bogucicach, a po jej ukończeniu wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Gdy Niższe Seminarium zostało rozwiązane przez władze państwowe, kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym nr 6 w Katowicach.

W 1964 r. złożył egzamin dojrzałości i rozpoczął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święceń diakonatu udzielił mu bp Czesław Domin 28 lutego 1971. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 8 kwietnia 1971 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po wakacyjnych zastępstwach w parafii Św. Szczepana Katowicach – Bogucicach oraz Wniebowzięcia NMP w Katowicach pełnił posługę wikariusza w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Kobiórze (1971-1974), Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach – Dębie (1974-1977). Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie (1977-1980) oraz Chrystusa Króla  w Katowicach (1980-1983). W 1983 roku został wikariuszem, a następnie wikariuszem-ekonomem w parafii Świętego Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. W roku następnym natomiast proboszczem tejże parafii.

Pełnił również funkcje: członka Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej, dziekana dekanatu Ruda Śląska, kapelana szpitalnego oraz asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Rudzie Śląskiej.

Po przejściu na emeryturę w 2010 roku zamieszkał w Domu Świętego Józefa
 w Katowicach. Zmarł 7 kwietnia 2017 w Katowicach.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 12 kwietnia 2017 r. w parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie:

10.30 – Modlitwa Różańcowa

11.00 – Msza Święta

Wieczny odpoczynek racz  mu dać Panie...

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy