Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jesteśmy wśród was

Po raz pierwszy ulicami Rudy Śląskiej przejdzie marsz przypominający o osobach z autyzmem, które żyją obok nas.

I Rudzki Marsz Dla Autyzmu „Jesteśmy Wśród Was” organizuje Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej i zaprasza 4 kwietnia do udziału w nim wszystkich mieszkańców miasta. Szkoła ta jest specjalistyczną placówką zajmującą się diagnozą, terapią i edukacją osób z autyzmem.

Wydarzenie związane jest z obchodami Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu. Zaangażowani w nie są uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice, a także sympatycy i wolontariusze z ZSP nr 6 im. M. Kopernika.

Marsz z Orkiestrą KWK Bielszowice rozpocznie się o 9.30. Wyruszają spod szkoły (ul. Sygietyńskiego 6) i kierują się w stronę Centrum Handlowego Plaza. Tam zaplanowane są występy przedszkolaków i zespołu „Tacy sami”, przedstawienie „Szyba” i inne atrakcje (piosenki i zabawy harcerskie, malowanie twarzy oraz słodkości dla dzieci). Od 9.00 do 13.00 w CH Plaza specjaliści w dwóch punktach konsultacyjnych będą udzielać wszelkich informacji dotyczących autyzmu oraz działalności szkoły i przedszkola dla dzieci dotkniętych tym zaburzeniem. Dostępne będą też materiały informacyjne na ten temat.

– Szkoła co roku włącza się w obchody Dni Wiedzy o Autyzmie. Tym razem postanowiliśmy, że nasi uczniowie mają przede wszystkim dobrze się bawić – informuje Beata Ratuszyńska, psycholog szkolny, pomysłodawca i współorganizator imprezy. – Chcemy pokazać, że osoby dotknięte tym zaburzeniem potrafią czerpać radość z życia. Pragniemy też oddać należny szacunek ich rodzicom i nauczycielom. To aniołowie cierpliwości i profesjonalizmu – dodaje.

Jak informują organizatorzy, poprzez to wydarzenie chcą podnosić świadomość społeczną na temat autyzmu oraz zwrócić uwagę na konieczność poprawy dostępu do opieki i edukacji dla osób dotkniętych tym zaburzeniem. Pomóc w ich integracji ze społecznością, w której żyją. Według danych ONZ, w ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie, co oznacza też wielokrotnie większe potrzeby podejmowanych w tym zakresie działań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama