Jaki jest Kościół gliwicki, a jaki opolski? Zapraszamy na wycieczkę do Ślązaków zza miedzy i do tych mieszkających już nieco dalej.
Bulla Jana Pawła II z 25 marca 1992 roku miała wpływ nie tylko na diecezję katowicką. Dzięki niej powstała licząca dziś 25 lat diecezja gliwicka. Zmieniła się też diecezja opolska. Wszyscy razem tworzymy kościelną metropolię górnośląską. Żeby mogła powstać diecezja gliwicka, potrzeba było uszczuplić dwie sąsiadujące z nią diecezje. Kościół gliwicki otrzymał północną część diecezji katowickiej oraz południowo-wschodnią część diecezji opolskiej. Stolicą nowo powstałej diecezji zostały Gliwice, a kościół parafialny Apostołów Piotra i Pawła został podniesiony do rangi katedry. Pierwszym biskupem został Jan Wieczorek, dotychczasowy biskup pomocniczy Opola.
„Wielkim dniem dla diecezji gliwickiej, a także dla metropolii katowickiej, była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 17 czerwca 1999 roku w Gliwicach, w ramach wizyty apostolskiej w Polsce. Dostojny gość, zmożony chorobą, nie mógł przybyć do Gliwic 15 czerwca. Obecny był w tym mieście przez krótki czas dwa dni później. Słowa papieża: »Ma przyjechać – nie przyjeżdżo, nie ma przyjechać – przyjeżdżo« obiegły echem cały kraj. Dwukrotnie w te dni na gliwickim lotnisku zgromadziła się wielka rzesza pielgrzymów. Mobilizację wiernych nazwano w mediach cudem nad Kłodnicą” – przypomina ks. Henryk Olszar. W 25-lecie istnienia – 25 marca tego roku – Kościół gliwicki rozpoczyna synod diecezjalny. Z Opolem Ślązaków mieszkających na terenie archidiecezji katowickiej łączy być może mniej niż z Gliwicami. Ale każdy zna opolski „Anaberg”. Na Górę Świętej Anny regularnie jeżdżą chociażby uczestnicy kursów Alpha. Ta część Górnego Śląska należała raz do Polski, raz do Czech, raz do Prus, raz – do Niemiec. Miało to również wpływ na wyznanie. Administracja apostolska Śląska Opolskiego powstała 15 sierpnia 1945 roku. Powołał ją kard. August Hlond. Jej pierwszym administratorem został ks. Bolesław Kominek, z diecezji katowickiej, późniejszy arcybiskup wrocławski i kardynał.
Diecezja opolska powstała w 1972 r., jej biskupem został Franciszek Jop. Dziś kieruje nią bp Andrzej Czaja. Jedną z podstaw jego pracy jest duszpasterstwo rodziny, mocno dotkniętej nieszczęściem rozłąki. „Dziś trudno jeszcze określić do końca jej skutki, obliczyć straty, gorzkie owoce” – zauważył biskup. „Musimy zrobić wszystko, co możliwe, z myślą o jej dobru i rozwoju”. Po przekształceniach z 1992 r. diecezja opolska 90 parafii oddała powstałej diecezji gliwickiej, a 15 – kaliskiej. Obecnie parafii w tej diecezji jest ok. 400. W połowie z nich prowadzone jest duszpasterstwo także w języku niemieckim. 10 marca 1994 roku powstał Uniwersytet Opolski, pierwsza uczelnia państwowa w Polsce z Wydziałem Teologicznym. Od 2 kwietnia 2002 do 29 marca 2005 roku odbywał się I Synod Kościoła Opolskiego.
Korzystałam z książki ks. Henryka Olszara „Zespolenie modlitwy i pracy. 25 lat metropolii katowickiej, czyli górnośląskiej”, Katowice 2017.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się