Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
logoSvg

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → W Katowicach trwa międzynarodowa konferencja o medycynie i teologii

W Katowicach trwa międzynarodowa konferencja o medycynie i teologii przejdź do galerii

 
Konferencja odbywa się w auli Wydziału Teologicznego UŚ Joanna Juroszek /Foto Gość

Lekarze oraz teologowie spotkali się na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach.

jj

|

27 lutego 2017 GOSC.PL

dodane 27 lutego 2017
aktualizacja 28 lutego 2017
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Konferencja zorganizowana została z okazji 25-lecia Światowego Dnia Chorego. Jej hasłem są słowa: "Fides et Ratio w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny".

Międzynarodowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, zakończy - we wtorek. Pierwszego dnia prelegenci mówią o znaczeniu duchowości w procesie terapii, lekarzu jako podmiocie realizującym opiekę duchową, roli poradni bioetycznych, roli argumentów pozamedycznych w pracach komisji bioetycznych oraz wkładzie teologii w kwestie bioetyczne.

Na wtorek zaplanowano trzy sesje: "Uznanie cudu jako miejsce współpracy medycyny i teologii", "Misje miejscem współpracy służby zdrowia i medycyny", "Szpital miejscem współpracy służby zdrowia i Kościoła".

Gości przywitał abp Wiktor Skworc. - Spotkanie jest już wartością samą w sobie; znaczenie tego spotkania zyskuje jeszcze bardziej z tego powodu, iż będzie się koncentrowało na zdrowiu człowieka; a ostatecznie na człowieku, bo zdrowie nie jest bytem istniejącym poza człowiekiem - mówił.

Poniżej publikujemy program konferencji:

PONIEDZIAŁEK: FUNDAMENTY SPOTKANIA TEOLOGII I MEDYCYNY

SESJA I (9.30 -11.30) TEOLOGICZNO-MEDYCZNE PODSTAWY WSPÓŁPRACY SŁUŻBY ZDROWIA I KOŚCIOŁA

Moderator: dr Mariola Kozubek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Dr n. med. Flavia Caretta (Universita Sacro Cuore, Rzym) – Znaczenie duchowości w procesie terapii

Dr ks. Maciej Basiuk (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Biblijne podstawy współpracy medycyny i teologii

Prof. UMK dr hab. Małgorzata Krajnik (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy) – W jaki sposób lekarz może zaspokajać duchowe potrzeby chorych?

Dyskusja

11.30-12.00 Przerwa kawowa

SESJA II (12.00 -14.00) BIOETYKA MIEJSCEM WSPÓŁPRACY MIĘDZY MEDYCYNĄ A TEOLOGIĄ

Moderator – prof. dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Prof. dr hab. n. med. Jan Duława (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) – Granice i ograniczenia medycyny

Prof. UŚ dr hab. ks. Antoni Bartoszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Wkład teologii w kwestie bioetyczne

Dr hab. prof. UPJPII ks. Andrzej Muszala (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – Bioetyka jako część codziennego życia. Rola poradni bioetycznych

Dyskusja

WTOREK: SPOTKANIE TEOLOGII I MEDYCYNY – WYMIAR PRAKTYCZNY

 SESJA III (9.15-10.45) UZNANIE CUDU JAKO MIEJSCE WSPÓŁPRACY MEDYCYNY I TEOLOGII

Moderator: dr Aleksandra Kłos-Skrzypczak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Dr Alessandro de Franciscis (Bureau des Constatations Médicales de Lourdes, Association Médicale Internationale de Lourdes)  – Granice lekarskich kompetencji w procesie orzekania o cudzie

Dr ks. Bogusław Turek CSMA (Podsekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych) – Procedury orzekania o zaistnieniu cudu

SESJA IV (10.45-12.15) MISJE MIEJSCEM WSPÓŁPRACY SŁUŻBY ZDROWIA I MEDYCYNY

Moderator: dr Wanda Terlecka (Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Częstochowa)

Laura Bazzini (Mary Health of Africa Fontem General Hospital, Kamerun) –  "Lekarz leczy, Bóg uzdrawia" – doświadczenie Szpitala im. ‘Maryja Zdrowie Afryki' w Fontem (Kamerun)

Prof. dr hab. ks. Jarosław Różański (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa) – Misje miejscem współpracy służby zdrowia i Kościoła. Przykład Afryki Subsaharyjskiej

Dyskusja

12.15-12.45 Przerwa kawowa

SESJA V (12.45 -14.15) SZPITAL MIEJSCEM WSPÓŁPRACY SŁUŻBY ZDROWIA I KOŚCIOŁA

Moderator: Dr ks. Wojciech Bartoszek (Apostolstwo Chorych, Katowice)

Dr hab. ks. Lucjan Szczepaniak SCJ (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie) – Modele duszpasterstwa szpitalnego

Dyskusja panelowa:

– Dr ks. Arkadiusz Zawistowski (Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, Warszawa)

– Dr Marek Krobicki (Prezes Bonifraterskej Fundacji Dobroczynnej, Kraków)

– Ks. Zbigniew Musielak MI (Accueil Notre Dame, Lourdes)

– Ks. Tomasz Czaja MI (Szpital św. Kamila, Rzym)

PODSUMOWANIE KONFERENCJI:

Dr bp Stefan Regmunt, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny – Katedra Nauk o Rodzinie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Apostolstwo Chorych, a współorganizatorami Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

« ‹ 1 › »
Konferencja z okazji Dnia Chorego

Foto Gość DODANE 27.02.2017 AKTUALIZACJA 27.02.2017

Konferencja z okazji Dnia Chorego

​W poniedziałek i we wtorek na Wydziale Teologicznym UŚ trwa międzynarodowa konferencja w 25-lecie Światowego Dnia Chorego.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • APOSTOLSTWO CHORYCH
  • MEDYCYNA
  • TEOLOGIA
  • WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UŚ

Polecane w subskrypcji

  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X