Nowy numer 22/2020 Archiwum

IPN odpowiada na insynuacje portalu "wPolityce"

Ataki portalu "wPolityce" na katowicki oddział IPN paradoksalnie szkodzą polskiej racji stanu na Górnym Śląsku - czytamy w oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z powtarzającymi się na portalu wPolityce.pl insynuacjami pod adresem katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o rzekomy brak działania na rzecz polskiej racji stanu, krzywdzącymi i deprecjonującymi pracę wszystkich osób zatrudnionych w Oddziale, z oburzeniem i jednoczesnym zażenowaniem musimy stwierdzić, że wynikają one z braku elementarnej wiedzy o naszej działalności. Przed sformułowaniem zarzutów o rzekomy brak wspierania polskości na Górnym Śląsku autorom portalu wPolityce.pl polecamy zapoznanie się przynajmniej z fragmentem dorobku katowickiego Oddziału IPN obejmującym m.in.:

- publikacje dotyczące okresu przedwojennego ("W obcym kraju" Wojska sprzymierzone na Górnym Śląsku 1920-1922, red. S. Rosenbaum, Po ziemi naszej roześlem harcerzy... Z dziejów harcerstwa polskiego na Górnym Śląsku, red. K Heska-Kwaśniewicz, komiks Korfanty, z rysunkami K. Wyrzykowskiego, wg scenariusza S. Zajączkowskiego)

- publikacje poświęcone agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę, zwłaszcza w kontekście Września 1939 r. na Górnym Śląsku i związanych z tym represji wobec ludności polskiej (np. Koniec pokoju, początek wojny. Niemieckie działania dywersyjne w kampanii polskiej 1939 r. Wybrane aspekty pod red. G. Bębnika, i tegoż autora Wrzesień 1939 r. Katowicach oraz Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku).

- problematykę okresu okupacji hitlerowskiej (M. Sikora, Niszczyć by tworzyć. Germanizacja Żywiecczyzny przez narodowosocjalistyczne Niemcy 1939-1944/45, oraz album Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941, ponadto Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek , czy też W. Krzyściaka, Wśród wojennej nawałnicy. Wspomnienia oficera z lat 1939-1945)

- publikacje charakteryzujące aktywność podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu (Z "Archiwum Pawła Cierpioła ťMakopolaŤ" 1941-1948, Podziemie niepodległościowe na Podbeskidziu w latach 1939-1947, Armia Krajowa i konspiracja poakowska na ziemi rybnickiej 1942-1947) Autorzy portalu wPolityce.pl najpewniej nie słyszeli też o działalności edukacyjnej katowickiego IPN, np. o projektach edukacyjnych przywracających pamięć o takich wybitnych postaciach Śląska, jak kard. August Hlond, Henryk Sławik, ks. Franciszek Blachnicki, o kilkudziesięciu prezentacjach wystawy Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941, czy też o unikalnym ogólnopolskim konkursie recytatorskim "W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrck".

Od kilku lat publicyści portalu wPolityce.pl - powołując się na własną "recenzję" pierwszego numeru z 2012 r. - powielają jeden i ten sam zarzut pod adresem periodyku "CzasyPismo", Sugerujemy uważniejszą lekturę tego i pozostałych numerów sine ira et studio. Wbrew temu, co sądzą redaktorzy portalu, "CzasyPismo" cieszy się renomą i poważaniem różnych środowisk, nie tylko w regionie.

Autorzy nagonki z portalu wPolityce.pl przemilczają również lub nie wiedzą o dokonaniach prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Zapewne nie słyszeli o ustaleniach poczynionych w licznych śledztwach, m.in. w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. w Katowicach, w sprawie pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem około 30 tys. osób narodowości polskiej w 22 obozach zwanych "Polenlagrami" zorganizowanych w 1942 r. na terenie ówczesnej rejencji katowickiej i opolskiej, czy też w sprawie zbrodni policyjnego sądu doraźnego katowickiego gestapo na mieszkańcach rejencji katowickiej i członkach ruchu oporu.

Uprzedzając ewentualne pytania i wątpliwości, pragniemy również poinformować, że katowicki Oddział IPN, po nowelizacji ustawy rozszerzającej zakres działań IPN, przystąpił już do realizacji projektów naukowo-badawczych i edukacyjnych poświęconych Powstaniom Śląskim.

Zauważamy, że, paradoksalnie, medialny atak portalu wPolityce.pl, poprzez deprecjonowanie pracy instytucji działającej na rzecz prawdy historycznej, przynosi szkody polskiej racji stanu na Górnym Śląsku. Oczekujemy zaprzestania szkalowania pracowników IPN w Katowicach, deklarując jednocześnie otwartość na merytoryczną dyskusję.

dr Andrzej Sznajder

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach

« 1 »
 • Slezan Polsko
  28.02.2017 08:26
  Szowinizm polskich prawicowców szokuje.
 • Slezan Polsko
  28.02.2017 08:28
  Autonomia Śląska została przyznana przez demokratycznie wybrany Sejm II RP. Zniósł jej obowiązywanie Hitler, Bierut Autonomii nie przywrócił. Dlaczego środowiska prawicowe w Polsce, popierają dziś decyzje Hitlera i Bieruta????
 • Slezan Polsko
  01.03.2017 17:05
  Taak..., prawdziwie narodowa postawa: nie ma postępu bez przelewu krwi...tylko skąd my to znamy??? I co to ma wspólnego z chrześcijaństwem??
 • aaa
  03.03.2017 17:20
  albo wtedy mniej dziwi fakt, że np. tow. komunistyczni taki gen Kiszczak bez problemu "załatwiali" w RFN kredyty w niem. markach na dofinansowanie resortów siłowych, żeby było czym się rozprawiać z opozycją solidarnościową, mniej też dziwi sposób przekształceń własnościowych na Śląsku, że generalnie mało atrakcyjnie ludzie wyszli na przekształceniach, region faktycznie jest zagłębiem taniej siły roboczej albo do stref ekonomicznych dla zachodnich koncernów, co jest przedstawiane jako zaleta, albo do wyjazdów zarobkowych, a jakby o rodzimy rozwój nikt nie dba lub dba aby go nie było
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama