Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wpienieni na pień

Czy osoby, które trzęsą się dzisiaj z oburzenia, że ktoś śmie wycinać drzewa na własnej działce, w ogóle rozejrzały się po okolicy?

Mieszkam na Górnym Śląsku, na peryferiach Rybnika. W moim dzieciństwie z każdego pagórka rozciągał się rozległy widok na szerokie pola, pola i pola. Setki niewielkich pól. Uprawiali je „po godzinach” ludzie, którzy zawodowo pracowali np. na kopalniach.

Zadrzewień w tym otwartym krajobrazie prawie nie było. A jeśli zdarzała się samotna kępka drzew, przykuwała wzrok z odległości kilku kilometrów, była punktem orientacyjnym. Kiedy kilka razy w roku była idealna widoczność, ten piękny widok był zamknięty od zachodu błękitną wstęgą Sudetów.

Aż przyszedł rok 1989 i właścicielom małych poletek przestało się opłacać je uprawiać. W ciągu dekady wszędzie więc pojawił się młody las. Dzisiaj te drzewa są już bardzo wysokie. Po otwartym krajobrazie nie ma ani śladu. Nie ma już prawie żadnych pól, wokół tylko korony drzew. Od dłuższego czasu nie widać już też Sudetów – no, chyba że z górnych pięter bloków.

O czym to świadczy? Oczywiście o tym, że drzew wokół bardzo, bardzo przybyło. Te proste obserwacje dotyczą oczywiście tylko jednego regionu – ale znajdują potwierdzenie w statystykach, według których lesistość całej Polski od 25 lat błyskawicznie rośnie.

Wydawanie urzędniczych pozwoleń na wycinkę drzew z własnej działki może miało jakieś uzasadnienie 25 lat temu, kiedy drzew w Polsce było znacznie mniej. Ale dzisiaj?

Czy warto więc trząść się nad każdym pniem? Czy warto za wycięcie bez pozwolenia jednego drzewa odbierać zwykłemu człowiekowi dorobek całego życia? Tak przecież działo się jeszcze w zeszłym roku, zanim obecny parlament zmienił prawo. Czy warto utrzymywać z naszych podatków armię urzędników, którzy pilnują, żeby obywatel nie wyciął brzozy lub sosny, które sam zasadził 15 lat wcześniej?

Odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, a jednak wygląda na to, że posłowie przestraszyli się krzyku zwolenników starego prawa. Zwłaszcza że w tym obozie, oprócz polityków opozycji, są też zawodowi „obrońcy środowiska”. Jedni i drudzy, mówiąc o wycinaniu drzew, uderzają w tony histeryczne.

Nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński już wypowiedział się, że tę ustawę trzeba zmienić. Na czym szczegółowo miałaby polegać zmiana, jeszcze nie wiadomo. PiS powinno jednak mieć świadomość, że opozycji i zawodowych działaczy organizacji ekologicznych i tak to nie uspokoi. Przywrócenie dawnych przepisów może za to zrazić tych, którzy zniesienie biurokratycznych obostrzeń przy kształtowaniu przydomowego ogródka przyjęli z radością.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • beholder
  22.02.2017 09:13
  Zapominamy, że ziemi i przyrody nie dostaliśmy w nieograniczone władanie powołując sie na prawo własności. Z dobrodziejstwa mojego drzewa nie korzystam tylko ja. Czemu by nie wyciąć wszystkiego dookoła i zabić co żywe? Przeciez jest czyjąś własnością . Takie to katolskie...
 • paulus
  22.02.2017 10:35
  Te ostatnie dzikie wyrębu to prowokacja tzw biznesmenów i z takimi na pewno należy zrobić porządek ,ale ustawa jest ze wszech miar dobra.Jeżeli do tego prawdziwe sa dane ,że się w roku więcej sadzi jak wycina to o czym mowa.A słynny hodowca kotów z Żoliborza to nie powinien być taką strachliwą ...trzensidooooooopą.Nie uchodzi.Powinien myśleć o następnych wyborach .Aborcja...Opole...wycinka...ten własnoręcznie kopany grup...jest prawie gotowy.To moze .....Alleluja nie być.Szczęść Boże.
  doceń 2
 • PanGoladkin
  22.02.2017 20:57
  Głupota ludzka nie zna granic. Oburzac sie o wycinanie drzew?! Ci ekolodzy to jakas sekta, wie ktos? Ch
  doceń 2
 • Gość
  24.02.2017 23:24
  Bardzo dziękuję za normalny i rzetelny artykuł :) Brawo :)
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama