Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Śląski" święty Walenty

To jedyne takie sanktuarium w Polsce. W Bieruniu Starym mówią, że to "Walencinek".

Początki kultu św. Walentego na Śląsku datuje się na koniec XVII wieku. Przynajmniej w Bieruniu. Święty jest tam patronem niedużego, drewnianego kościółka, którego historia powstania nie do końca jest znana. Wierni nazywają go "Walencinkiem". To jedyne takie sanktuarium w Polsce. W przeszłości świątynia dwukrotnie stała w płomieniach. Jedynie dzięki ofiarności strażaków i wielkiej determinacji parafian udało się ją odbudować. Rokrocznie z wdzięczności za ocalenie kościoła i udaną akcję ratunkową w bieruńskim sanktuarium odbywają się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Tym, którzy nie mogli przybyć do sanktuarium św. Walentego, udostępniamy specjalną modlitwę.

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają; Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju; Ty, który – dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości – zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.
W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas krystalicznie czysta miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków.
Amen.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama