II Archidiecezjalna Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do maryjnego sanktuarium odbędzie się od 8 do 16 maja.
W światowej stolicy chorych pielgrzymi spędzą 4 dni. Podobnie jak poprzednio przybędą tam specjalnym pociągiem. – Biorąc pod uwagę doświadczenia sprzed dwóch lat, dla osób cierpiących podróżowanie pociągiem na tak znacznych odległościach stanowi najlepsze rozwiązanie: daje poczucie bezpieczeństwa, służy integracji, modlitwie i duchowemu przygotowaniu do pielgrzymki – uważa ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej kurii. W specjalnym pociągu z Katowic do Lourdes jest przygotowanych 350 miejsc. Pociąg pokona 2,5 tys. km w ok. 30-35 godzin.
Pielgrzymka adresowana jest głównie do chorych i niepełnosprawnych. Podobnie jednak jak dwa lata temu do Lourdes mogą też jechać wszyscy chętni. Profesjonalną opiekę medyczną zapewnią chorym pielęgniarki oraz lekarze różnych specjalizacji. W wolontariat włączy się także młodzież z Fundacji „Młodzi dla młodych”. Z Katowic z pielgrzymami wyruszy także bp Marek Szkudło.
Na miejscu pielgrzymi będą zakwaterowani w Domu Pielgrzyma „Notre Dame”. Budynek bez barier architektonicznych jest usytuowany nad brzegiem rzeki Gave de Pau – naprzeciw bazyliki. Do dyspozycji będą mieli 2-, 3-, i 6-osobowe klimatyzowane pokoje, sale spotkań, cztery jadalnie, dyżurki lekarskie, gabinety zabiegowe, wózki dla chorych i osłabionych.
Koordynatorem wyprawy jest ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach, przy znaczącym wsparciu księży Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych, i Michała Orlika, asystenta kościelnego śląskich oddziałów: Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Pielęgniarek i Położnych. Za stronę merytoryczno-formalną pielgrzymki odpowiada Biuro Podróży PL Travel z Katowic.