Nowy numer 2/2021 Archiwum

"Chwałowice" i "Jankowice" połączone przejdź do galerii

Kolejna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej została połączona. Najnowsza inwestycja PGG polegająca na połączeniu ruchów: "Chwałowice" i "Jankowice" w Rybniku została zaprezentowana dziennikarzom.

W konferencji prasowej zorganizowanej przed zjazdem pod ziemię obok członków zarządu PGG uczestniczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, senator Adam Gawęda, poseł Krzysztof Sitarski oraz przewodniczący rady nadzorczej PGG prof. Jan Wojtyła.

- Dokonano połączenia dołowego przewozu urobku z kopalni "Chwałowice" na kopalnię "Jankowice", tym samym dociążając przeróbkę, która ma większe możliwości w "Jankowicach". Ta inwestycja sprawia, że technicznie możemy lepiej wykorzystać urobek w kopalniach zespolonych. To również kontynuacja planów inwestycyjnych, które są realizowane w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki nim będziemy budowali synergię poszczególnych kopalń, żeby osiągać efekty techniczne, ale też finansowe - powiedział Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

- Ruch "Jankowice" przejmie 3 tys. ton netto urobku na dobę, co pozwoli na osiągnięcie średniego dobowego wydobycia w obu ruchach w wysokości 19,1 tys. ton (w ruchu "Jankowice" 12,5 tys. ton, 6,6 tys. ton w ruchu "Chwałowice") – tłumaczył Mieczysław Wojtyński, naczelny inżynier ruchu "Chwałowice".

Piotr Bojarski, wiceprezes PGG ds. produkcji, wyjaśnił, że połączenie ruchu "Chwałowice" z ruchem "Jankowice" służy przede wszystkim temu, żeby obniżyć koszty funkcjonowania kopalń ROW jako całości. Budowa połączenia kopalń trwała około półtora roku. W sumie ma kosztować 23,5 mln zł. Zakłada się, że zwrot poniesionych nakładów nastąpi w 2019 roku.

Senator Adam Gawęda dodał, że inwestycja to istotny krok w realizacji wniosków z audytu przeprowadzonego w spółce.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa Krzysztof Sitarski poinformował, że pod koniec kwietnia na terenie Rybnika odbędzie się wyjazdowe posiedzenie komisji, dotyczące zgazowania węgla i przyszłości elektrowni Rybnik.

Ruchy "Chwałowice" i "Jankowice" prowadzą eksploatację w sąsiadujących ze sobą obszarach górniczych, które nie są oddzielone w sposób naturalny zaburzeniami geologicznymi. W latach 2008-2009 w ramach Centrum Wydobywczego Południe wykonano wyrobiska połączeniowe, które połączyły poziom 630 m kopalni "Chwałowice" z poziomem 565 m kopalni "Jankowice". W 2015 r. zdecydowano o przekierowaniu części wydobycia z kopalni "Chwałowice" do kopalni "Jankowice".

Jak poinformowano w piątek, restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej przynosi pierwsze pozytywne efekty. Po październiku, gdy spółka pierwszy raz w 2016 r. zanotowała dodatni wynik finansowy w wysokości 15 mln zł, także listopad i grudzień zakończyła z zyskiem netto w wysokości odpowiednio 18,6 mln zł i 35,8 mln zł. Program restrukturyzacji zakłada, że pierwszy wynik dodatni będzie wypracowany w I kwartale 2017 roku. Grudzień był także drugim miesiącem, w którym ceny sprzedaży węgla były wyższe niż koszty jego produkcji. Spółka na każdej tonie zarabiała 1,77 zł. Polska Grupa Górnicza konsekwentnie realizuje przyjęty biznesplan, w tym redukuje koszty gotówkowe. W okresie od maja do grudnia 2016 r. w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego koszty gotówkowe zmniejszyły się o 14,4 proc. (575 mln zł).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama