Nowy numer 7/2019 Archiwum

Męski chór z Chorzowa zaśpiewa na Mszy z papieżem

W sobotę 21 stycznia o 16.00 w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie usłyszą ich dominikanie z całego świata oraz Franciszek.

Mowa o Cantorum Minorum Chosoviensis - scholi specjalizującej się w chorale gregoriańskim, którą kieruje Sławomir Witkowski.

W Rzymie, w bazylice-matce wszystkich kościołów, na Mszy kończącej obchody 800-lecia zakonu dominikanów prowadzić będą śpiew liturgiczny w języku łacińskim.

Razem z nimi modlić będą się dominikanie z całego świata oraz papież Franciszek.

Za oprawę muzyczną Eucharystii odpowiedzialny jest o. Dawid Kusz, zawodowy muzyk, absolwent dwóch kierunków na Akademii Muzycznej w Krakowie. I to dzięki niemu w Rzymie pojawią się Ślązacy.

Całkiem możliwe, że o udział swoich rodaków postarał się także inny dominikanin, św. Jacek, jedyny Polak obecny na kolumnadzie przy bazylice św. Piotra na Watykanie.

- Ojciec Dawid Kusz w Krakowie zmontował chór. I to głównie on będzie śpiewał. Natomiast kilka fragmentów typowo chorałowych jest tylko dla nas - wyjaśnia Sławomir Witkowski. Z Krakowa od Rzymu polecą też książeczki w różnych językach świata przygotowane specjalnie na uroczystość. Otrzymają je wszyscy uczestnicy tej Mszy św.

Schola swoją siedzibę ma przy kościele św. Jadwigi w Chorzowie, śpiewa w niej 14 mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat. Jak im to wychodzi, posłuchać można w nagraniach poniżej.

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • KRM
    15.01.2017 00:06
    Podpis pod zdjęciem powinien brzmieć: "Schola Cantorum Minorum Chosoviensis" tzn. (w wolnym tłumaczeniu) Schola Chorzowskich Śpiewaków Mniejszych. Samo "Cantorum Minorum Chosoviensis" (jest formą genetivus pluralis czyli dopełniacza liczby mnogiej) i oznacza Chorzowskich Śpiewaków Mniejszych. Gdyby nazwa była stosowana w mianowniku tj. nominativus) to brzmiałaby Cantores Minores Chosoviensis.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL