Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zbyszek Cybulski zginął 50 lat temu

Obchody 50. rocznicy jego śmierci odbędą się 9 stycznia w mieście, w którym jest pochowany - w Katowicach.

Aktor zginął pod kołami pociągu we Wrocławiu 8 stycznia 1967 roku. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Dlatego właśnie w tym mieście odbędą się 9 stycznia 2017 roku uroczystości 50. rocznicy śmierci aktora o niepowtarzalnej osobowości.

Obchody rozpoczną się od złożenia wieńców i modlitwy przy grobie na cmentarzu o 13.30. W kinoteatrze „Rialto” będzie miało miejsce spotkanie wspomnieniowe o 15.00. O Zbyszku mówić będą m.in. przyjaciel obecny przy śmierci Alfred „Alfa” Andrys oraz aktorzy Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek i Anna Fedrowiczowie, Bartosz Kelner, Maciej Jankiewicz. Pokazany zostanie film dokumentalny Wojciecha Sarnowicza „Katowice Zbyszka Cybulskiego”.

O 17.30 w kinie „Kosmos” przewidziano projekcję filmu „Jowita”. Przez cały styczeń kino „Kosmos” będzie przypominać inne filmy z udziałem Cybulskiego.

Uroczystości organizują Prezydent Katowic, Instytucja Filmowa „Silesia-Film” oraz MDK Katowice-Południa. Dobrym duchem całości jest Krystyna Mitręga, która od lat w rocznicę śmierci Zbyszka organizuje spotkania poświęcone jego życiu i twórczości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama