Nowy numer 39/2023 Archiwum

290 mln zł dla Rybnika

Najwyższa w historii miasta dotacja unijna trafi do Rybnika. Zostanie przeznaczona na budowę odcinka 10 km regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna.

To jednocześnie największa dotacja, jaką kiedykolwiek przyznano pojedynczemu projektowi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Umowę w tej sprawie podpisał 20 grudnia w Rybniku z prezydentem miasta marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Przyznana dotacja to 290 mln zł. Łączna wartość projektu budowy drogi to 433,7 mln zł.

Dofinansowanie obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu).

Trasa ma być całkowicie bezkolizyjna - skrzyżowania z kluczowymi drogami niższego rzędu będą wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 11 wiaduktów i 2 mosty.

Droga pobiegnie od istniejącego już ronda Raciborskiego w Żorach - mijając od południa lotnisko w Gotartowicach - aż do ulicy Wodzisławskiej w Rybniku, gdzie powstaną bezkolizyjny węzeł i 400-metrowa estakada nad stacją kolejową Rybnik Towarowy. Poza wodzisławskim zostaną jeszcze wybudowane bezkolizyjne węzły świerklański, gotartowicki, chwałowicki i śródmiejski.

Miasto chce też zbudować całkiem nową, długą na 900 metrów drogę Śródmiejską, którą będzie można pojechać od nowej drogi Racibórz - Pszczyna w stronę centrum miasta. Ulica Śródmiejska ma zostać przeprowadzona pod istniejącymi już dziś wysokimi filarami mostu kolejowego - do Obwiedni Południowej.

Według planów, budowa tego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna ma zacząć się już wiosną 2017 roku, a zakończyć w 2019 roku. Dzięki temu powinny zmniejszyć się korki przynajmniej w części Rybnika - zwłaszcza na ul. Wodzisławskiej. Nowa droga przejmie znaczną część ruchu w stronę autostrady A1 i Żor.

Rybnik stara się też o dofinansowanie następnego odcinka tej drogi - od ulicy Wodzisławskiej do ulicy Sportowej w dzielnicy Niewiadom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast