Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zaproszeni do solidarności

16 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie upamiętniające 25-lecie istnienia "NZSS Solidarność ’80" oraz debata o ruchu związkowym w Polsce.

Zgromadzeni w Sali Sejmu Śląskiego zaśpiewali hymn Polski i uczcili minutą ciszy dziewięciu górników, którzy zginęli 35 lat temu podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.

- Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 11 i 12 września w kolebce „Solidarności ’80” w Szczecinie. Kolejnym z etapów obchodów wojewódzkich są właśnie dzisiejsze uroczystości (…) Nasze działania skupiają się na ochronie praw pracowniczych, godności i poszanowania w miejscu pracy oraz dbałości o interesy socjalno-bytowe członków związku i ich rodzin (…) - zaznaczył Marek Mnich, przewodniczący „NSZZ Solidarność ’80”.

Wśród zaproszonych gości znalazł się reprezentujący abp. Wiktora Skworca bp Marek Szkudło. Na początek rozważań wspomniał o dwóch postaciach - św. Janie Pawle II oraz bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Wskazał na wartość słów papieża Polaka „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, którymi modlił się później kapelan „Solidarności”.

- Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze - mówił. - I jeden, i drugi święty odwołuje się do jedynie Świętego, jakby chcieli nam podpowiedzieć, że cała solidarność, i ta związkowa, miała miejsce (…) w tej solidarności, którą zapoczątkował Syn Boży, który narodził się w ludzkiej rodzinie, zgromadził (…) wspólnotę Kościoła i mówił im: „Wy macie budować solidarność”.

Minister Jan Józef Kasprzyk zachęcił do mówienia prawdy w przekazywaniu historii kolejnym pokoleniom. - Mogę państwa zapewnić, że zrobimy wszystko, aby nigdy więcej nie doszło do pomieszania pojęć - aby młode pokolenie wiedziało, że ci, którzy wtedy, 35 lat temu, stanęli po stronie dobra, prawdy i niepodległości, to są bohaterowie, a ci, którzy wtedy wypowiedzieli wojnę narodowi, to są zdrajcy - podkreślił.

Między wystąpieniami reprezentantów władz oraz związku miało miejsce wręczenie nagród zasłużonym działaczom niepodległościowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast