Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zapal płomień miłosierdzia

140 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłonie na stołach domów archidiecezji katowickiej.

Na przestrzeni lat świece Caritas stały się jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli wigilii w Polsce, także na Śląsku. Ale nie o świece tylko tu chodzi. Każdy płomień to szansa na polepszenie losu dzieci z potrzebujących rodzin, którymi opiekują się Diecezjalne Caritas w Polsce. Dochód z akcji przeznaczony jest na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach oraz na pomoc edukacyjną.

Od 1996 roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest także na pomoc dla dzieci żyjących w najuboższych krajach świata, zwłaszcza dotkniętych przemocą i wojną jak Syria czy Irak.

Pomysł ogólnopolskiej akcji Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zrodził się w ośrodku pomocy dla dzieci niepełnosprawnych w Rusinowicach w 1993 roku na zebraniu dyrektorów Caritas Diecezjalnych, któremu przewodniczył ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Już w 1994 roku w polskich parafiach Caritas rozprowadziła 260 tysięcy świec. Jak dotychczas, najwięcej, bo 4,5 mln, rozeszło się w 2003 roku. W tym roku, szacuje się, że będzie to około 3 milionów.

W orędziu na XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku ojciec święty Franciszek apelował: „Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa – o którym mówił św. Jan Paweł II – w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi”.

Niech i w tym roku podczas Świąt Bożego Narodzenia zapłonie w naszych domach płomień miłosierdzia.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2016 - Płomień Miłosierdzia
BPCaritas

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama