Adwent ma wymiar spotkania

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym odbył się 10 grudnia Adwentowy Dzień Skupienia Nauczycieli Akademickich.

Jego centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Wcześniej, dla nauczycieli konferencję „pielęgnować i promować małżeństwo i rodzinę w życiu własnym i społecznym” wygłosił ks. dr. hab. Antoni Bartoszek.

– Tematyka ta jest niezwykle aktualna – mówił prelegent.– Wiele się dla rodziny dzisiaj robi i to trzeba podkreślić, z drugiej jednak strony rodzina i małżeństwo są dziś zagubione w komplikowanym świecie różnych związków i relacji międzyosobowych – mówił prelegent – dodał.

W oparciu m.in. o dokument papieża Franciszka Amoris Laetitia podkreślał nierozerwalność małżeństwa. – Nauka o nierozerwalności i sakramentalności małżeństwa umacnia same małżeństwa. Na silnej więzi małżonków korzystają przede wszystkim dzieci na każdym etapie rozwoju – mówił.

Abp Skworc w homilii skupił się nad koniecznością zatrzymania się i dobrego przygotowania podczas adwentowej drogi. – Adwent, nasze życie, to nic innego jak czas dany nam na przygotowanie (…). Nie tylko my idziemy, ale idzie ku nam także Bóg, bo droga do Niego nie jest jednokierunkowa. Dlatego Adwent ma zawsze wymiar spotkania. Nie jest li tylko naszą wędrówką, lecz wychodzeniem naprzeciw, powtarzaniem drogi marnotrawnego syna, którego z daleka wypatrzył czekający ojciec – mówił podczas homilii.

– Jesteśmy tutaj po to, by na nowo odkryć betlejemskie wydarzenia. By już dziś przyjąć Przychodzącego, wraz z ofiarowaną przyszłością ostatecznego celu, jakim jest niebiańska Jerozolima, jako miejsce wiecznego spotkania wyznawców Baranka, który przyszedł aby zgładzić grzech świata i człowieka – powiedział abp Skworc.

Mówiąc o tajemnicy przychodzenia Chrystusa hierarcha zwrócił uwagę, że od Pana „oddzielają nas tylko drzwi Wieczernika”. – Otwarte w godzinie Eucharystii, kiedy Pan do nas mówi i kiedy sam przychodzi w darze Ciała i Krwi – dodał.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa w seminaryjnym refektarzu. Tutaj nauczyciele akademiccy złożyli sobie życzenia świąteczne oraz przełamali się opłatkiem. Metropolita katowicki wręczył także dekrety powołujące nowy skład kapituły nagrody Lux ex Silesia.

Na refektarzu głos zabrał Rektor Uniwersytetu Śląskiego, który wyraził wdzięczność wobec metropolity górnośląskiego za nieustanne dbanie o środowisko akademickie, przejawiająca się m.in. poprzez zaproszenie świata nauki na te adwentowe spotkanie. – Niech ten ostatni okres Adwentu, a także nadchodzące Święta będą czasem na zatrzymanie się w pogoni świata, abyśmy na nowo odnaleźli sens codziennych wysiłków, byśmy przyjrzeli się sobie i naszemu życiu, a także naszym bliskim i ludziom którzy są wokół nas – życzył wszystkim Rektor Uniwersytetu.

Dzień Skupienia dla Nauczycieli Akademickich ma miejsce dwa razy w roku. Świat akademicki spotyka się w śląskim seminarium podczas Adwentu oraz Wielkiego Postu. Składa się on z konferencji, Eucharystii pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego oraz wspólnego spotkania przy stole.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..