Nowy numer 30/2021 Archiwum

Odszedł do Pana śp. ks. inf. Emil Mroczek

W sobotę 3 grudnia w Bielsku-Białej, w 66. roku kapłaństwa zmarł śp. ks. inf. Emil Mroczek, emerytowany proboszcz parafii NSPJ i dyrektor wydziału gospodarczo-finansowego kurii. Pogrzeb - 7 grudnia.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana rozpoczną się w środę 7 grudnia o 14.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Czuwanie modlitewne przy zmarłym: od 11.00 do 14.00.

Śp. ks. Emil Mroczek urodził się 7 września 1928 r. w Kamionnej w diecezji tarnowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął 24 czerwca 1951 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza.

Po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz najpierw w Siemianowicach Śląskich, a następnie w Katowicach, Chorzowie i Skoczowie. W 1961 r. objął obowiązki rektora punktu duszpasterskiego w Bielsku-Białej obok dworca PKP i PKS.  W zaniedbanym terenie, praktycznie na wymagającym gruntownego uporządkowania wysypisku śmieci, rozpoczął tworzenie infrastruktury duszpasterskiej. Stopniowo powstawały obiekty parafialne, kaplica z probostwem i wikarówką, a także budynek księgarni św. Jacka, a w końcu i kościół NSPJ.

Kiedy w roku 1977 punkt przekształcono w parafię, ks. Emil Mroczek został jej pierwszym proboszczem.

Od chwili, kiedy 25 marca 1992 r. utworzona została diecezja bielsko-żywiecka, ks. Emil Mroczek pełnił w niej funkcję dyrektora Wydziału Gospodarczo-Finansowego i prowadził prace przy budowie siedziby kurii. Wcześniej urzędy kurii mieściły się w parafialnych zabudowaniach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W zbudowanym przy ul. Żeromskiego kompleksie budynków znalazły swoją siedzibę: kuria, Instytut Teologiczny, diecezjalna Caritas oraz mieszkania księży biskupów. Prowadził też budowę bielskiego Domu Księży Emerytów, w którym mieszkał w ostatnim okresie życia i gdzie zmarł.

Jako proboszczowi parafii NSPJ było mu dane w 1995 r. podejmować w parafialnej świątyni papieża Jana Pawła II.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama