Nowy numer 33/2018 Archiwum

Barbórka w Muzeum?

Z propozycją nietypowych obchodów Barbórki wyszło Muzeum Śląskie. Przygotowany program zaciekawi dzieci i dorosłych.

Wraz z nadejściem Adwentu zbliża się wspomnienie świętej Barbary, która jako patronka archidiecezji katowickiej, górników czy hutników pozostaje nierozerwalnie związana ze Śląskiem.

W ikonografii postać świętej przedstawiana jest z kielichem i Hostią. Barbara, niosąca Najświętszy Sakrament, od wieków czczona jest jako patronka dobrej śmierci. Na przestrzeni lat jej kult trwale przeniknął do śląskiej kultury. Wciąż żywa tradycja Barbórki łączy dziś nie tylko górników, ale wszystkich mieszkańców regionu.

Z propozycją nietypowych obchodów Barbórki wyszło Muzeum Śląskie. Program przygotowany na tę okazję zaciekawi nie tylko dorosłych. Dzieci będą mogły spróbować swych sił na warsztatach plastycznych z wykorzystaniem węgla. Dla starszych uczestników dr Beata Piecha-van Schagen poprowadzi wykład, w którym opowie o tradycyjnych i nowych sposobach świętowania Barbórki, a także o wpływie zmian historyczno-politycznych na obchody wspomnienia św. Barbary.

Muzeum Śląskie zaprasza także do zwiedzenia swoich stałych i czasowych ekspozycji, takich jak: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów czy Galerii śląskiej sztuki sakralnej, w której zwiedzający będą mogli przyjrzeć się wizerunkom św. Barbary w malarstwie, grafice czy rzeźbie.

Program wydarzeń:

4 grudnia 

10.00-20.00 - WYSTAWY 
Wstęp na wystawy stałe oraz czasowe w cenie 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama