Nowy numer 15/2024 Archiwum

Śląsk i Zagłębie połączył... tramwaj

25 listopada, we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, śląscy tramwajarze i kolejarze świętują 85. rocznicę połączenia sieci tramwajowych Śląska i Zagłębia.

Bezpośrednie połączenie linią tramwajową Katowic z Sosnowcem uruchomiono w 1931 roku. Wszystko za sprawą wiaduktu kolejowego nad dzisiejszą ul. Piłsudskiego w Sosnowcu.Dzięki jego powstaniu można było ułożyć tory tramwajowe biegnące pod wiaduktem, które połączyły linie tramwajowe po obu stronach nasypu kolejowego – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich SA.

Uroczyste obchody "Katarzynki" rozpoczną się w powstałej przed 85 laty zajezdni w Chorzowie-Batorym. Uświetni je występ orkiestry dętej Tramwajów Śląskich. – To już wieloletnia tradycja, że o godz. 14 spotykamy się w siedzibie spółki w Chorzowie-Batorym, przy figurze naszej patronki św. Katarzyny, skąd po krótkiej modlitwie wyruszamy w pochód do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam o godz. 14.30 rozpocznie się Msza św. w intencji obecnych i byłych pracowników firmy, ich rodzin oraz wszystkich pasażerów – mówi A. Zowada.

Tradycją jest też, że pochód zamyka tramwaj specjalny, który później kursuje w miastach aglomeracji. Tegoroczny będzie obsługiwał wagon 105N2k. Jest on jednym z pierwszych, jakie na przełomie tysiącleci pojawiły się na śląskich torach.

To właśnie na jego pokładzie będzie można obejrzeć wystawę przybliżającą ideę święta "Katarzynka". Zostaną też zaprezentowane zdjęcia wykonane przez członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego. Przedstawiają one komunikację miejską z niecodziennej perspektywy.

Patronat honorowy nad przejazdem objęli Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, i Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Śląsk i Zagłębie połączył... tramwaj  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy