Nowy numer 15/2024 Archiwum

Czy mężczyzna zatrzymany przez BOR zagrażał prezydentowi?

Policjanci z Piekar Śląskich wyjaśniają, czy zatrzymany w środę w tym mieście mężczyzna mógł stanowić zagrożenie dla odwiedzającego Piekary prezydenta Andrzeja Dudy. 40-latek został zatrzymany przed wizytą głowy państwa. Miał przy sobie nóż i strzykawkę.

Informację o zatrzymaniu mężczyzny stwarzającego zagrożenie dla prezydenta Andrzeja Dudy przekazała rzeczniczka Biura Ochrony Rządu (BOR) Natalia Markiewicz. Rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara sprecyzowała, że do zatrzymania doszło w środę wczesnym popołudniem w pobliżu piekarskiej bazyliki, którą później odwiedził prezydent.

"Zatrzymania dokonali policjanci z oddziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zabezpieczający teren, gdzie trwały przygotowania do wizyty prezydenta. Uwagę policjantów zwróciło nietypowe, nerwowe zachowanie mężczyzny" - relacjonowała rzeczniczka śląskiej policji.

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował wcześniej, że Aleksandra Cz. zatrzymano na tyłach prezbiterium bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Zatrzymania dokonali policjanci w cywilu.

"Posiadał przy sobie niebezpieczne narzędzia, a jego zachowanie wskazywało, że może stworzyć niebezpieczeństwo w związku z wizytą pana prezydenta" - podał rzecznik komendanta głównego policji.

40-latek z Bytomia - według relacji rzeczniczki śląskiej policji - przemieszczał się w pobliżu bazyliki, rozglądał, obserwował przygotowania i drogi przejścia. Zauważyli to policjanci, decydując o zatrzymaniu mężczyzny. Okazało się, że ma on ze sobą nóż i strzykawkę wypełnioną cieczą. Zwartość strzykawki będzie badana w laboratorium.

Podinspektor Nowara potwierdziła, że - jak dotąd - nie ma podstaw do postawienia mężczyźnie zarzutów bądź sugerowania, że planował on atak na prezydenta. W środę późnym popołudniem zatrzymany wciąż przebywał w komendzie policji w Piekarach Śląskich. Policjanci chcą ustalić, jakie były jego zamiary oraz przeznaczenie niebezpiecznych przedmiotów, jakie miał ze sobą.

Według rzeczniczki, zatrzymanie miało charakter prewencyjny; to standardowe działanie służb zabezpieczających tego typu wydarzenia. Trwają czynności wyjaśniające. Policja od początku współpracuje w tej sprawie z Biurem Ochrony Rządu.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z mieszkańcami Piekar Śląskich. Odwiedził miejscowe sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, gdzie co roku przybywają m.in. stanowe pielgrzymki mężczyzn i kobiet; to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Górnym Śląsku. Prezydent odwiedził też piekarski Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy