Nowy numer 15/2024 Archiwum

Komisja Europejska zaakceptowała pomoc dla górnictwa

Polski rząd na odprawy i osłony górnicze oraz rekultywację kopalń ma przeznaczyć prawie 8 mld zł.

We wtorek o programie pomocowym dla sektora węgla kamiennego w Katowicach mówili Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz Grzegorz Tobiszowski, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Zapewniali, że decyzja KE daje górnikom stabilność.

 Polski rząd na odprawy, osłony i rekultywację ma przeznaczyć 7,58 mld zł. Na urlopy górnicze może przejść ponad 11 tys. pracowników. 

"Program obejmuje pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń oraz na pokrycie kosztów nadzwyczajnych w ramach zgłoszonego do KE wniosku notyfikacyjnego pn. Pomoc państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w latach 2015-2018" - czytamy na stronie Ministerstwa Energii.

Pomoc na pokrycie bieżących strat w kopalni Makoszowy będzie udzielana jedynie do końca roku. Później wydobycie w tej kopalni przekazanej do SKR w kwietniu ub. roku będzie zależne od inwestora.

 Pomoc na koszty nadzwyczajne ma dotyczyć m.in. kopalń, które do SRK trafiły po 1 stycznia 2007 r. a przed 31 grudnia 2015 r., jednostek objętych programem pomocowym w 2016 r. (Ruch Jas-Mos, Ruch Anna) oraz przewidzianych do przekazania na 2017 r. tj. Ruch Pokój I, KWK Sośnica, Ruch Rydłutowy, Ruch Śląsk, KWK Krupiński.

Pieniądze mają pójść na osłony socjalne (urlopy górnicze, jednorazowe odprawy), zabezpieczenie wygaszanych kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym czy usuwanie szkód górniczych.

Rok 2015 zamknął się z zadłużeniem górnictwa węgla kamiennego przekraczającym 15 mld zł.

- Październik to pierwszy miesiąc, gdzie Polska Grupa Górnicza osiągnęła 15 mln zł zysku (...) jest duża nadzieja, że listopad i grudzień będzie podobny. Zaplanowana strata w tym roku w PGG będzie w granicach 400 mln zł. - mówił Grzegorz Tobiszowski. - Wreszcie wchodzimy w etap zarządzania, a nie gaszenia pożaru - przekonywał.

Wynik za 2017 rok musi być zbliżony do zera. - Banki zgodziły się, żeby rozliczenie trwało latami, ale to zadłużenie trzeba obsługiwać. Musimy więc z pełną odpowiedzialnością podchodzić do restrukturyzacji - tłumaczył Krzysztof Tchórzewski.

Do końca roku ma być także podjęta decyzja w sprawie Katowickiego Holdingu Węglowego. W sprawie tej spółki przygotowane są dwa scenariusze. Pierwszy zakłada jej samodzielne funkcjonowanie, drugi - fuzję z PGG.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy