Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Podróż w czasie z Biblią w dłoni

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski dobiegają końca. W naszej archidiecezji o jubileuszu przypomina też wystawa "Biblia. Historia i rzeźba".

Repliki starożytnych zwojów i oryginały przekładów Pisma Świętego od czwartku można znaleźć w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.

Tysiące lat historii zostały zamknięte w czterech ścianach muzeum. Ideą wystawy jest powrót do źródła wiary i wskazanie roli Biblii oraz jej przekładów w dziejach Kościoła. Wystawa ma charakter ekumeniczny, ponieważ zawiera nie tylko wydania katolickie.

Wśród pergaminów znajdują się również wersje protestanckie. Istotną rolę w procesie powstawania Pisma Świętego odegrała reformacja, która przyspieszyła prace nad tłumaczeniami narodowymi.

- Chrzest Polski jest jubileuszem nas wszystkich. Nie tylko dla katolików i protestantów. Biblia jest naszym wspólnym źródłem wiary - zaznacza ks. Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Oprócz zapoznania się z genezą przekładów Pisma Świętego opisaną na plakatach istnieje możliwość dotknięcia eksponatów. Są wśród nich zwoje Tory, repliki wydań Starego Testamentu, a także oryginały, m.in. pochodząca z IV wieku Wulgata św. Hieronima.

Wulgata św. Hieronima pochodząca z IV wieku   Wulgata św. Hieronima pochodząca z IV wieku Barbara Gołas Drugim elementem wystawy są rzeźby uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Obok ich dzieł znajdują się fragmenty Pisma Świętego, którymi się inspirowali.

Przedstawione prace zostały nagrodzone w V Międzynarodowym Konkursie ekumeniczno-bliblijno-plastycznym.

Wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym oglądać można do 8 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama