Nowy numer 28/2018 Archiwum

Przedszkole w Paniówkach, park w Wodzisławiu

Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, park Trzy Wzgórza w Wodzisławiu i rozbudowa Przedszkola w Paniówkach okazały się najlepsze w województwie śląskim!

Znalazły się one wśród laureatów 17. edycji Konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną i Architekturę Roku. 4 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

W tym roku zostały zgłoszone 43 obiekty. Nagrody przyznano na podstawie głosowania internetowego oraz werdyktu członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Grand Prix bezkonkurencyjnie otrzymało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. - W tej skali rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowej z przeznaczeniem na szeroko rozumianą kulturę była wielkim wyzwaniem inwestycyjnym, ale także w pewnym sensie mentalnym. Udało nam się osiągnąć sukces - zaznaczył Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

W kategorii "przestrzeń publiczna" zostały przyznane dwa wyróżnienia - dla rodzinnego parku rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim oraz dla kompleksu sportowo-rekreacyjnego u źródeł Warty w Zawierciu.

Nagrodę Marszałka w kategorii "zrewitalizowana przestrzeń publiczna" otrzymał kompleks Wieże KWK "Polska" za rewitalizację terenu zabytkowych wież wyciągowych szybów I i II dawnej kopalni "Polska" w Świętochłowicach.

Rozbudowa Przedszkola w Paniówkach w gminie Gierałtowice została uhonorowana Nagrodą Marszałka w kategorii "obiekt użyteczności publicznej" oraz przyznano jej tytuł "Architektury Roku". - Ostatnio w 2011 r. zdobyliśmy Grand Prix za domy w Rybniku, tym bardziej cieszymy się, że skromniejsze realizacje za zupełnie inne budżety, w tym realizacja już nie prywatna, tylko czysto publiczna jak przedszkole w Paniówkach, zyskały uznanie w oczach jurorów - powiedział Bartłomiej Nawrocki z Jojko + Nawrocki Architekci, odpowiedzialnej za projekt przedszkola.

Najlepszymi zrewitalizowanymi obiektami użyteczności publicznej zostały Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

W głosowaniu internetowym z liczbą 2579 głosów zwyciężył park Cegielnia, czyli żorski Central Park. - To miejsce tętni życiem. Przyjeżdżają ludzie nie tylko z Żor, ale z całej okolicy - mówił prezydent Żor Waldemar Socha. - To jest stosunkowo tania inwestycja, ale udało nam się trafić w oczekiwania, gusta mieszkańców i to nas bardzo cieszy - dodał.

Konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016" został zorganizowany przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice. Chodzi w nim o promocję dobrych realizacji urbanistycznych i architektonicznych, poprawę wizerunku województwa śląskiego, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania jakości przestrzeni publicznej.

Wieże kopalni "Polska" w Świętochłowicach - Nagroda Marszałka za udaną rewitalizację przestrzeni publicznej   Wieże kopalni "Polska" w Świętochłowicach - Nagroda Marszałka za udaną rewitalizację przestrzeni publicznej Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama