O programie duszpasterskim na lata 2016-2017 i o bieżących sprawach archidiecezji dyskutowali w Mikołowie abp Wiktor Skworc i kilkudziesięciu śląskich księży dziekanów.
Księża dziekani stoją na czele dekanatów, na które podzielona jest archidiecezja. W skład dekanatu wchodzi zwykle ok. dziesięciu parafii.
Rozmowa dotyczyła m.in. kończących się Roku Miłosierdzia i II Synodu Archidiecezji Katowickiej, a także tego, co będzie się działo w archidiecezji, kiedy się one skończą. Była mowa o nowennie przed uroczystością Chrystusa Króla (20 listopada) – i o planowanym wtedy wspólnym odmówieniu aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi.
– Proszę księży, mam takie poczucie, że ten Rok Duszpasterski, który mija, był bardzo przepełniony wieloma inicjatywami duszpasterskimi. Wydawałoby się, że jest ich nawet za dużo – mówił arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. – Być może, że tak rzeczywiście jest. Inicjatywy, które miały miejsce, być może zawężały się do tych ludzi, którzy są już jakoś związani z Kościołem. A bardzo nam też potrzeba działań misyjnych, wychodzenia do tych, którzy są poza Kościołem, którzy się wyłączyli, którzy nie mają kontaktu z parafią – dodał.
Arcybiskup Wiktor Skworc ma nadzieję, że takie właśnie działania misyjne w parafiach naszej archidiecezji będzie w najbliższym czasie inspirował Synod. – Misje nie są tylko misjami „ad extra” [na zewnątrz (łac.) - przyp. red.], one powinny być też misjami ad intra! [do wewnątrz - przyp. red.]. W naszych parafiach powinniśmy się nad tym zastanawiać razem ze świeckimi odpowiedzialnymi – zaapelował arcybiskup.
Arcybiskup Skworc zwracał uwagę, że Synod jest czasem wsłuchiwania się, co Duch mówi dzisiaj do Kościoła. – Tak jak ten Synod niejako nosiliśmy przez te cztery lata, tak teraz powinniśmy włączyć się w realizację synodalnych zaleceń – podkreślił.
Na spotkaniu była mowa także o tym, że już wiosną przyszłego roku upłynie kadencja parafialnych rad duszpasterskich. W związku z tym w parafiach zostaną wtedy rozpisane nowe wybory.
Księża dziekani zapoznali się z Programem Duszpasterskim na lata 2016-2017. Wśród nowych akcentów, które się w nim pojawiają, jest choćby sugestia postawienia na duszpasterstwo dorosłych, czy propozycja stworzenia duszpasterstwa osób będących w żałobie.
– Wszyscy, niezależnie od kształtu przeżywanej przez nich wiary, życia sakramentalnego, stopnia zaangażowania w parafii, przechodzą przez kancelarię parafialną, żeby zgłosić pogrzeb osoby bliskiej – mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii, który prezentował na spotkaniu ten program. Przekonuje, że to wielka szansa na dotarcie z Ewangelią także do ludzi, którzy żyją dalej od Kościoła. Podkreśla, że wiele zależy od tego czy probostwo stanie się miejscem spotkania.