Nowy numer 39/2023 Archiwum

ME: "Krupiński" trafi do SRK

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w połowie listopada.

- Dialog ze stroną społeczną jest konieczny, ale na dzisiejszym spotkaniu nie znaleźliśmy żadnych nowych argumentów, które mogłyby wpłynąć na zmianę porozumienia restrukturyzacyjnego z wierzycielami JSW odnośnie przejścia KWK "Krupiński" do SRK - mówił w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W rozmowach udział wziął również wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Wyłączenie kopalni ze struktur JSW było jednym z punktów podpisanego 29 sierpnia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a Obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld złotych. Uzgodniono wówczas obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 roku" - czytamy na stronie spółki.

- We wrześniu ubiegłego roku nasza spółka była w bardzo trudnej sytuacji. Dzięki kompromisowi ze stroną społeczną i wyrzeczeniom załogi udało nam się porozumieć z obligatariuszami. Zyskaliśmy zaufanie banków, które przyjęły nasz program restrukturyzacji, dzięki któremu niebawem spółka zacznie przynosić zyski - przekonywał prezes JSW Tomasz Gawlik.

Spółka podaje także, że JSW nie zamierza jednak rezygnować ze złoża. W tym miejscu planowane jest wydobycie metanu. Na terenach pokopalnianych powstać ma również Centrum Logistyki Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Zarząd spółki gwarantuje też miejsca pracy wszystkim górnikom KWK "Krupiński". Przy alokacji ma być brane pod uwagę miejsce zamieszkania pracowników oraz to, by nie rozdzielać zgranych już ze sobą brygad. Górnicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na odejście, będą mogli skorzystać z gwarantowanych przez rząd osłon socjalnych: urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych" - podaje spółka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast