Nowy numer 46/2018 Archiwum

Przenoszona wieś z kościołem przejdź do galerii

W "nowych" Nieboczowach stanął już nowy kościół św. Józefa Robotnika. Stara wieś znajdzie się na dnie zbiornika przeciwpowodziowego.

Choć kościół zostanie poświęcony wraz z całą wsią we wrześniu 2017 roku, jego budowa dobiegła końca. Wzniesiono go z odszkodowania za świątynię ze "starych" Nieboczów, z udziałem dotacji z Banku Światowego. Poszło bardzo szybko - w zaledwie półtora roku - ze względu na konieczność rozliczenia inwestycji.

Teraz w kościele św. Józefa Robotnika trwa montaż wyposażenia. Organy, ołtarze, ambona czy Droga Krzyżowa zostały przeniesione ze starego kościoła. Wcześniej zostały poddane efektownej renowacji.

"Stare" Nieboczowy, które co najmniej od XIII wieku leżały w dolinie Odry, pod koniec 2018 roku mają znaleźć się na dnie przeciwpowodziowego zbiornika Racibórz Dolny.

Będzie to - przynajmniej na razie - zbiornik suchy. Woda ma wlewać się do niego tylko w razie powodzi. Gdyby powtórzyła się powódź tak wielka, jak w 1997 roku, zbiornik ten ocaliłby przed zalaniem Racibórz i Opole.

Mieszkańcy Nieboczów ocalili swoją wspólnotę, bo z determinacją walczyli o to, żeby ich wieś została przeniesiona w nowe miejsce wraz z kościołem, cmentarzem, remizą, boiskami, a nawet z przydrożnymi kapliczkami. "Nowe" Nieboczowy zostały wytyczone na Dąbrowach w Syryni (w tej samej gminie Lubomia).

Kilkadziesiąt rodzin przesiedleńców kończy już wznosić tutaj swoje domy. To nowoczesne, zbudowane od podstaw osiedle, zapewne przyciągnie w przyszłości także ludzi z zewnątrz - działek budowlanych jest tu jeszcze dużo.

Więcej - w papierowym "Gościu Katowickim" nr 43 z datą 23 października 2016 roku.

Zapraszamy do oglądania poniższej galerii zdjęć nowego kościoła i całych "nowych" Nieboczów.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy