Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mieszkanie Plus ruszyło w Katowicach

Rządowy program dla kilkunastu polskich miast podpisała premier Beata Szydło.

Razem z nią do Katowic przyjechali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Program Mieszkanie Plus, poza Katowicami, objąć ma Białą Podlaską, Chorzów, Dębicę, Gliwice, Kobyłkę, miejscowość Nowa Dęba, Pelplin, Radom, Skawinę, Stalową Wolę, Starogard Gdański, Tychy, Trzebinię, Wałbrzych oraz Wrześnię.

W środę Beata Szydło podpisała listy intencyjne w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec przy ul. Gospodarczej. W tym miejscu, jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami prezydent miasta Marcin Krupa, powstanie "nowy Nikiszowiec" - osiedle z ok. tysiącem mieszkań. Prace rozpocząć mają się w przyszłym roku.

Program Mieszkanie Plus jest adresowany głównie do średniej klasy polskiego społeczeństwa oraz do ludzi młodych. Zakłada on budowę mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności, umiarkowane czynsze, rynkowe zasady - bez angażowania pieniędzy podatników.

Program ma stanowić też impuls prorozwojowy dla polskich miast. Lokale powstaną m.in. na państwowych gruntach.

O tym, jak realizacja programu przebiegać będzie w Katowicach, mówił Marcin Krupa. Projekt mieszkaniowy będzie realizowany na działkach będących własnością miasta (ok. 5 ha). Budowę drogi do osiedla zapewnić ma miasto, jej realizacja wyniesie ok. 10 mln zł.

Inwestorem budowy osiedla jest spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego BGK Nieruchomości S.A.

Część mieszkań przeznaczona zostanie do wynajmu, część będzie można z czasem kupić. - Różnica będzie polegała na tym, że czynsz w mieszkaniu ze stopniowym dochodzeniem do własności będzie nieco droższy niż czynsz normalnego wynajmu - tłumaczył prezydent Katowic.

Jakie będą to kwoty? Tego jeszcze nie wiadomo. - Czynsz na pewno będzie poniżej czynszu komercyjnego i na pewno trochę wyższy niż nasz czynsz komunalny - wyjaśniał M. Krupa.

- To oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do tych wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie - mówiła w Katowicach premier B. Szydło.

Z kolei Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, wyjaśniał, że program to odpowiedź na potrzeby prawie połowy Polaków. - 40 proc. polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków, aby uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie. Z drugiej strony dochody wykluczają ich ze starania o mieszkanie komunalne - mówił.

Program ma stanowić też ofertę dla Polaków, którzy biorą pod uwagę życie poza granicami kraju.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Stefan1
  13.10.2016 16:50
  Czym Wy się tak ekscytujecie? Ta pani Szydło jeszcze prawdy nie powiedziała. Przykład? Proszę. Mówiła że gdy PIS obejmie władzę to od razu w 100 dni podniesie stopę wolną od podatku. OKŁAMAŁA ! Ba mogę powiedzieć że mnie i wielu oszukała a prokuratura milczy. Oszustwo wyborcze dozwolone?
  doceń 1
 • MarekTerski
  28.05.2017 23:44
  Sprawdził się MdM tyle osób pomogło http://www.mieszkaniedm.pl/ szkoda zrywać z takimi doświadczeniami
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama