Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Nauczyciele u Maryi Piekarskiej

- Od tego, jacy będą dzisiejsi nauczyciele, zależy to, jakie będzie jutrzejsze pokolenie - podkreślał bp Marek Szkudło w homilii podczas dorocznej pielgrzymki nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w sobotę 8 października.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się modlitwą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii w bazylice piekarskiej przewodniczył bp Marek Szkudło. Koncelebrowało ją kilku duszpasterzy nauczycieli.

Kaznodzieja, nawiązując do czytań, zwrócił uwagę w homilii, że ważny trud nauczyciela bywa niedoceniany, podobnie jak nie zawsze zauważana jest zwyczajna, codzienna praca matki wobec swoich dzieci. Z okazji nadchodzącego Dnia Nauczyciela życzył wszystkim wytrwałości w pełnieniu tej ważnej służby społecznej.

Po Eucharystii konferencję wygłosił ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Mówił o prawdzie jako o fundamencie wychowania. Prelegent wyszedł od ewangelicznej sceny spotkania Jezusa w domu Marii i Marty. Nauczyciele przypominają dziś przepracowane Marty, osamotnione w swojej misji wychowawczej, przemęczone ciągłymi reformami w oświacie. Konieczna jest postawa Marii, która zajmuje miejsce u stóp Jezusa, czyli jest uczniem Mistrza. Żyjemy w klimacie antywychowawczym, więc tym bardziej potrzeba nauczycieli, którzy nie tylko edukują, ale wychowują. Fundamentem wychowania jest prawda. Jaka prawda? Prawda sumienia, prawda o wychowaniu, prawda o człowieku. Mówca zwrócił uwagę, że szkoła jest z natury instytucją niedemokratyczną. - Rewolucyjną triadę „wolność, równość, braterstwo” w wychowaniu musi zastąpić inna triada: „hierarchia, posłuszeństwo i ojcostwo/macierzyństwo” - podkreślił ks. Jaklewicz.

Po jego wykładzie głos zabrał przedstawiciel kuratorium, życząc nauczycielom dobrej współpracy z władzami oświatowymi w procesie obecnych przemian w oświacie. Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański nauczyciele zgromadzili się na posiłku przygotowanym przez wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Miejskim Gimnazjum nr 2.

Całość spotkania, które przygotował ks. Józef Więcek, archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli, zakończyło nabożeństwo w bazylice piekarskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama